Rozmaitości
Środa, 14 listopada 2018 10:00

Tydzień Filmu Niemieckiego

Tydzień Filmu Niemieckiego jest corocznym przeglądem najnowszego kina niemieckiego realizowanym już od ponad 20 lat. Pierwotnie były to lokalne wydarzenia odbywające się w Krakowie, Warszawie czy miastach Polski południowo-zachodniej. Przed pięcioma laty organizatorzy tych pokazów: Goethe-Instytut w Warszawie i Krakowie, Dom Norymberski i Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu postanowili połączyć siły i zaprezentować wspólny program Tygodnia Filmu Niemieckiego w kilkunastu kinach w całej Polsce.
W programie przeglądu rokrocznie znajdują się produkcje, które powstały w przeciągu ostatniego roku, i które znalazły się konkursach najważniejszych festiwali filmowych, przede wszystkim Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale lub uhonorowane zostały Niemieckimi Nagrodami Filmowymi, albo też zyskały uznanie niemieckich widzów. Każda edycja tej prezentacji kina niemieckiego to pokaz różnych filmowych gatunków podejmujących wiele tematów, ze szczególnym uwzględnieniem takich, którymi żyją nasi sąsiedzi, i na które natychmiast reagują pracujący w Niemczech twórcy. Nie brak więc filmów sięgających do współczesnej, niezbyt nieodległej historii niemieckiego państwa, podpatrujących życie zwykłych ludzi, portretujących znane postaci czy literackich adaptacji. Program przeglądu to spotkanie debiutantów z doskonale znanymi w Polsce reżyserami czy aktorami. Film i przekazywane za jego pośrednictwem historie to jeden z najlepszych sposobów na przybliżenie polskiemu widzowi obrazu współczesnych Niemiec, na przełamywanie ciągle jeszcze istniejących stereotypów, na lepsze poznanie żyjącego za zachodnią granicą społeczeństwa.

Program przeglądu 2018
W ramach tegorocznej edycji pokażemy doskonale przyjęty na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie film „Walc w alejkach”, który jest niebanalnym portretem pracowników hipermarketu z nierealną uczuciową historią w tle. Innym zbiorowym obrazem jest z kolei film „Milcząca rewolucja”, oparty na prawdziwej historii wschodnioniemieckich uczniów maturalnej klasy, którzy w 1956 roku minutą ciszy uczcili poległych w antysowieckim powstaniu Węgrów. „Casting” natomiast jest opowieścią o współczesnym aktorskim środowisku i przewrotną grą pomiędzy realnym i odtwarzanym przed kamerą światem. Poza filmowym planem możemy podglądać Romy Schneider, powojenna gwiazdę niemieckiego i francuskiego kina w obsypanym Niemieckimi Nagrodami Filmowymi biograficznym obrazie „3 dni w Quiberon”. W filmie „Zagubiona”, pokazywanym podczas tegorocznego festiwalu Berlinale w sekcji „Perspektywy Kina Niemieckiego”, reżyser mierzy się z trudnym tematem przemocy seksualnej w rodzinie, jakiej dopuszcza się ojciec wobec córki. Po raz kolejny w programie znajdzie się film odnoszący się do problemu napływających do Europy uchodźców. W „Styksie” niemiecka lekarka płynąca jachtem w kierunku Afryki natyka się na kuter wypełniony ludźmi i bezskutecznie próbuje wezwać pomoc. Jak zawsze obok filmów fabularnych pokazany zostanie dokument. Tym razem będzie to relacja dwojga młodych ludzi z ich podróży dokoła świata. W „Daleko. Historia drogi dookoła świata” jej autorzy pokazują, że otwartość, szczerość i uśmiech otwierają drzwi wielu gościnnych domów prawie w każdym zakątku ziemi, a spotkanie z ich gospodarzami jest bezcennym i zapadającym w pamięć doświadczeniem.

Miasta do których w 2019 roku zawita Tydzień Filmu Niemieckiego to: Kraków, Wrocław, Opole, Poznań, Katowice, Gdańsk, Kielce, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Rzeszów, Warszawa.

https://tydzien-filmu-niemieckiego.pl/harmonogram-projekcji/

Projekcje w kinie ARS ul. św. Tomasza 11 w Krakowie:
16.11.18, godz. 19.00 - 3 dni in Quiberon,
17.11.18, godz. 19.00 - Milcząca rewolucja
18.11.18, godz. 19.00 - Styks
19.11.18, godz. 19.00 - Zagubiona
20.11.18, godz. 19.00 - Casting
21.11.18, godz. 19.00 - Walc w alejkach
22.11.18, godz. 19.00 - Daleko. Opowieść o drodze dookoła świata

Organizatorzy:

Dom Norymberski w Krakowie

Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu

Goethe-Institut

Projekt dofinansowany ze środków:

Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

German Films

źródło: Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl