Golemo
Rozmaitości
Środa, 6 lipca 2016 15:56

Trwa największe święto muzyki etnicznej w Europie. Festiwal EtnoKraków rozpoczęła Buika (zdjęcia)

Buika to zjawiskowa wokalistka o ekscytującym głosie, której wielka kariera rozpoczęła się na początku stulecia. Jej rodzina wywodzi się z Gwinei Równikowej i te afrykańskie źródła pozostają nieobojętne dla jej twórczości.
Buika obdarzona jest niesamowitym, unikalnym głosem – jednocześnie chropowatym i miękkim, niemożliwym do zapomnienie kiedy się go raz usłyszy. Wielokrotnie nagradzana i doceniana (Grammy, Latin Grammy, liczne platynowe i złote płyty), ale największym jej skarbem są bezgranicznie oddani fani.
W swojej karierze współpracowała z największymi sławami: Charles Aznavour, Seal, Pat Metheny, Chick Corea, Mariza, Yasmin Levy czy Nelly Furtado.

Jej występ-5 lipca w ICE rozpoczął pierwszy dzień festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2016, który potrwa do 9 lipca.

EtnoKraków - Rozstaje 2016 to spotkanie międzynarodowych i polskich artystów folkowych i muzyków inspirujących się tradycyjnymi brzmieniami, których twórczość określić można mianem world music. Podczas festiwalu wystąpi więc m.in. laureatka Latin Grammy i Disco de Oro - Buika z Hiszpanii, która przedstawi własne spojrzenie na flamenco. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje się Jojo Abot z zespołem czy prawdziwy wulkan energii – zespół Mokoomba z Zimbabwe, łączący tradycje plemienia Tonga z elementami rapu, ska, brzmień afro-kubańskich i soukous – nazywanej afrykańską rumbą. Delikatną i pełna emocji muzykę zaproponuje z kolei szkocki duet Twelfth Day. Wystąpią zdobywające coraz większy rozgłos na świecie: Kalascima z Włoch, TradAttack! z Estonii, międzynarodowy Sans, czy kolejny artysta z Półwyspu Iberyjskiego - El Naan z Hiszpanii, którego twórczość to połączenie muzyki kastylijskiej, arabskiej, celtyckiej i żydowskiej. Inspiracją dla algiersko-izraelskiej grupy Gulaza są pieśni jemeńskich kobiet, natomiast chór Iberi zaprezentuje tradycję gruzińskiego wielogłosu.

Polską scenę etno reprezentować będą np. Joanna Słowińska, która przeniesie słuchaczy do rodzinnych stron na Polesiu. Koncert Zośka Macieja Fortuny i jego międzynarodowego kwartetu inspirowany będzie z kolei polską muzyką ludową, natomiast Kujawska Atlantyda spróbuje przedstawić tradycyjną muzykę kujawską. Wystąpią też laureaci festiwalu folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja“ 2016: Gęsty Kożuch Kurzu i duet InFidelis.

opr.s/ zdj. Tomasz Cichocki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl