Rozmaitości
Sobota, 27 lipca 2013 20:10

Trwa cykl koncertów "Muzyka Zaklęta w Drewnie"

Muzyka Zaklęta w Drewnie to cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, który jest propozycją na spędzenie letnich weekendów w ciekawy sposób.
Każdego roku przez 12 kolejnych tygodni, w czterech kościołach wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz wybranych obiektach na Szlaku Architektury Drewnianej odbywają się koncerty. Program wyjątkowo różnorodny, oprócz muzyki dawnej proponuje również współczesne brzmienia, a także daje możliwość obejrzenia widowisk tanecznych czy misteriów scenicznych.

Rok 2013 jest wyjątkowym, jubileuszowym rokiem, gdyż mija 10 lat odkąd sześć drewnianych kościołów południowej Małopolski zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. W tym też roku cztery kolejne świątynie, tym razem łemkowskie cerkwie, dołączyły do grona najwybitniejszych dzieł rąk ludzkich potwierdzonych wpisem na Listę UNESCO. To także wyjątkowy rok dla Muzyki Zaklętej w Drewnie, ponieważ rozbrzmiewa ona w najcenniejszych świątyniach zarówno w Województwie Małopolskim jak i Podkarpackim.

Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza już w niedzielę 28 lipca o godzinie 19.30 na koncert do kościoła pw. Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata w Łopusznej

Wystąpi: Andrzej Chorosiński – organy oraz Wiktora Bisztyga - sopran.

W programie: IKONA MARYJNA W MUZYCE.

Prof. Andrzej Chorosiński
Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku, Town Hall w Adelajdzie
Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu.
Jest autorem licznych, autorskich transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, m.in. utworów A. Vivaldiego, C. Saint Saensa, M. Rimskiego Korsakowa, M. Mussorgskiego, B. Metany.

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna, której jubileusz 40 – lecia obchodził w 2012 roku. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1987-1993 był prorektorem, a w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W latach 1993 - 2000 był członkiem Prezydium AECAM - Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce - KRUA.

Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”, „Gloria Artis”. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei.

Jest honorowym obywatelem miast Frombork, Jelenia Góra i Kłodzko, Polanica Zdr. przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej. Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce (Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku, Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, kościół parafialny w Polkowicach) Niemczech, Kanadzie i Japonii.

Wiktoria Bisztyga
Współpracuje z chórem Organum od 20 - stu lat. Uczestniczyła jako solistka w wielu koncertach krajowych i zagranicznych w repertuarze utworów klasyki polskiej: m. in. Litanie Ostrobramskie - St. Moniuszki, Completorium - G. Gorczyckiego, oraz utworów kompozytorów obcych: m. in. C.Francka - " Panis angelicus", Ave Maria - Bach Gounod. Od wielu lat występuje wraz z chórem Organum i zespołem instrumentalnym Ricercar w Filharmonii Krakowskiej w repertuarze kolędowym, z których to koncertów dochód w całości przeznaczony jest na rzecz Krakowskiego Hospicjum. Artystka w swoim repertuarze posiada szereg pieśni o tematyce patriotycznej.


Kolejne koncerty cyklu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”:
4.08, godz. 16:00 Osiek – Kościół pw. św. Andrzeja
11.08, godz. 12:00 Powroźnik – Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła
18.08, godz. 16:00 Krużlowa – Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
25.08, godz. 17:00 Niedzica – Polana Sosny – koncert plenerowy

Wstęp na koncert jest wolny. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie www.drewniana.malopolska.pl

opr.s/ zdj. Anna Franik
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl