Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 9 grudnia 2014 22:00

Trasa Pamięci Muzeum Historycznego - Pomorska i Płaszów

W tym tygodniu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na
dwa wydarzenia w ramach Trasy Pamięci.
11 grudnia 2014, czwartek, godzina 18.00, Oddział Ulica Pomorska
Spotkanie ze świadkiem historii Panem Januszem Basterem
poświęcone funkcjonowaniu krakowskiego Kierownictwa Dywersji (Kedywu) Armii Krajowej.

Pan Janusz Baster jest synem Józefa Bastera pseudonim „Rak” urodzonego w 1910 r. w Krakowie. Józef Baster w październiku 1939 roku zorganizował w Krakowie lotny zespół sabotażowo-dywersyjny Organizacji Orła Białego, a od roku 1940 był szefem łączności okręgu krakowskiego Związku Odwetu ZWZ, a następnie Kedywu AK. W oparciu o swoją rodzinę i znajomych stworzył sieć łączników, lokali i punktów konspiracyjnych, która w zasadzie przetrwała całą okupację, chociaż on sam, jego rodzice i trzej bracia zostali aresztowani i zesłani do obozów, gdzie matka i jeden z braci zginął (czwarty brat zginął jako lotnik nad Anglia, a piąty dwukrotnie próbował uciec z obozu jenieckiego). Prowadził bardzo różnorodną działalność konspiracyjną , sam wykonywał różnorakie zadania dywersyjne, a także organizował logistykę dla zamachów na szefów SS i Policji Generalnego Gubernatorstwa Friedricha Krügera i Wilhelma Koppego. W czasie akcji „Burza” był członkiem sztabu Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego „Skała”.
26 sierpnia 1944 roku został aresztowany, był przesłuchiwany i torturowany w siedzibie gestapo przy ul. Pomorskiej w Krakowie. Wywieziono go do obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu, skąd udało mu się zbiec i wrócić do Krakowa. Po wojnie zaangażował się w upamiętnianie walki konspiracyjnej i integrowanie krakowskiego środowiska kombatanckiego, m.in. zakładając Klub Seniora i Kombatanta, w którym się przez kilkadziesiąt lat gromadzili. Zmarł w 1985 roku w Krakowie. Był odznaczony Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim.


13 grudnia 2014 r, g. 12.00, Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Płaszów. Migawki
Niecałe 5 kilometrów od centrum Krakowa. 69 lat od zakończenia wojny.
Co pozostało z obozu Płaszów? Jaka jest nasza pamięć o tym miejscu, jego historii i ludziach, których losy wpisały się w ten obszar?
Spojrzymy na historię przez okna fotografii i fragment filmu dokumentalnego. Poprzez czas zatrzymany w kadrach opowiemy o miejscu wciąż nie dość odpamiętanym w naszej lokalnej historii holokaustu.
Spotkanie poprowadzą: Monika Bednarek i Marta Śmietana

Spotkanie odbędzie się w zastępstwie odwołanego spaceru po terenie dawnego obozu Płaszów.

Fot. Henryk Hermanowicz, 2. połowa lat 60. XX w., wł. MHK

źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl