Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 14 czerwca 2016 20:19

Teatr na Petersówce (zdjęcia i film)

W tym miejscu gościł młody Karol Wojtyła. Od kilku lat odbywają się tutaj spotkania Salonu Literackiego. Niedawno natomiast zainaugurowano Domową Scenę Teatralną. O historii i współczesności brzeskiej willi rodziny Petersów opowiada film dokumentalny zrealizowany przez Studio.pl, który został właśnie udostępniony w sieci.
Okazała willa pod Matką Boską, zwana potocznie „Petersówką”, położona obok skrzyżowania ulic Ogrodowej z Królowej Jadwigi to jedna z piękniejszych budowli na terenie miasta. Ma bogatą i ciekawą historię. Powstała w latach 20. ubiegłego wieku, a jej budowniczym był Adam Peters, dziadek Zuzanny Peters – Musiał, narratorki materiału filmowego. Budowniczy Petersówki pełnił funkcję lekarza powiatowego w Brzesku. Z tamtego okresu w domu zachowało się wiele mebli, wyposażenia, a także zdjęć i innych pamiątek. Jednym z elementów filmu jest prezentacja spektaklu teatralnego „Autorki” – jednoaktówki Henryka Sienkiewicza. Spektakl został pokazany na inaugurację Domowej Sceny Teatralnej na Peterówce. Scena nosi imię Jerzego Petersa, aktora i malarza. Absolwent krakowskiej Szkoły Przemysłu Artystycznego zdał zawodowy egzamin aktorski występując w teatrze tarnowskim. Następnie w latach 1957 -64 można go było oglądać w krakowskim Teatrze Rozmaitości (obecny Teatr Bagatela). Później powrócił do Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, gdzie pracował do 1969 r. W kolejnych latach znalazł się w zespole kieleckiego Teatru im. S. Żeromskiego, gdzie grał w sumie przez siedem lat, z pięcioletnią przerwą, podczas której związany był z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Jak można przeczytać w tekście Ryszarda Cubera i Jerzego Wyczesanego pt. „Saga rody Petersów”, opublikowanym w Brzeskim Magazynie Informacyjnym BIM : „…wielkim przyjacielem (wspólnie uczęszczali do wadowickiego gimnazjum) i wielbicielem talentu aktora był kardynał Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II, który przez długie lata prowadził z nim korespondencję, znajdującą się obecnie w zbiorach rodziny artysty. Obok aktorstwa, drugą wielką pasją J. Petersa było malarstwo. Tworzył głównie akwarelowe portrety i pejzaże z Brzeska i okolic, a także z miejsc, w których pracował”. Jerzy Peters w latach 1950-57 był także korespondentem "Dziennika Polskiego", gdzie publikował informacje, dotyczące Brzeska i Ziemi Brzeskiej. Zmarł 13 listopada 1979 r. i pochowany został w grobowcu rodzinnym na brzeskim Cmentarzu Parafialnym.

Materiał zatytułowany Petersówka – Inauguracja "Sceny Domowej " można oglądać pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=AhdC1CYfga8 .

Poniżej - brzeska prezentacja jednoaktówki Sienkiewicza „Autorki”, przygotowana przez Studio Teatralne LS Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, w reżyserii Lecha Sulimierskiego.źródło: materiał prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl