Golemo
Rozmaitości
Środa, 21 marca 2018 08:00

Teatr Bagatela przygotowuje się na Międzynarodowy Dzień Teatru

Spektaklem „Żyd” Artura Pałygi Teatr Bagatela świętował będzie przypadający 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru. Premierę zaplanowano o godz. 19.15 na scenie na ul. Sarego 7. To będzie spektakl o postrzeganiu Obcego.
W obsadzie znaleźli się Małgorzata Piskorz, Wojciech Leonowicz, Michał Kościuk, Paweł Sanakiewicz i Dariusz Starczewski.

Nie ma tematu, o którym Polacy będą dyskutować chętniej niż o Żydach. Nie ma tematu, na którym tak wielu Polaków tak dobrze się zna jak na Żydach. (...) A jednak kiedy, jak nauczyciele - bohaterowie sztuki Żyd - mamy stanąć z nimi twarzą twarz, oko w oko, okazuje się, że tak wielu rzeczy wciąż nie wiemy. (...) O czym rozmawiać z Żydem? O czym nie rozmawiać? Czy jest coś, o czym powinniśmy wiedzieć? Coś, o czym on wie? A może nie wie? Czy ktoś coś ukrywa? Dlaczego Żyd przyjeżdża? I kim właściwie jest Żyd? /Artur Pałyga/

Sztuka autora - znanego widzom Sceny na Sarego 7 i wielokrotnie nagradzanego - „Taty” to dramat wyróżniony dziesięć lat temu na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. Na Scenie na Sarego 7 „Żyda” reżyseruje debiutujący student krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, Andrzej Błażewicz.
Akcja rozgrywa się w pokoju nauczycielskim prowincjonalnej szkoły podczas zebrania zwołanego przez dyrektora. Podobnie jak w klasycznej już „Wizycie starszej pani” Friedricha Dürrenmatta bohaterowie sztuki zastanawiają się, jak przyjąć dawnego ucznia, od którego mają nadzieję pozyskać pieniądze potrzebne na ratowanie placówki.

Sztuka jest owocem warsztatów w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka, podczas ktorych spotkali się twórcy teatralni oraz historycy i socjologowie (m.in. Jan Tomasz Gross, Paweł Śpiewak, Dariusz Libionka, Leonard Neuger, Anna Bikont). Głośna prapremiera dramatu miała miejsce w lutym 2008 w Teatrze Polskim w Bielsku Białej w reżyserii Roberta Talarczyka. W 2015 telewizyjną adaptację zrealizowała Aneta Groszyńska-Liweń.

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Teatru Bagatela
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl