Rozmaitości
Poniedziałek, 2 lipca 2012 20:23

Tatrzański Park Narodowy zakończył realizację projektu „Polscy i słowaccy uczniowie poznają Tatry – cykl imprez edukacyjnych”

Wspólne zajęcia edukacyjne polskich i słowackich uczniów na Słowacji zakończyły realizowany przez TPN mikroprojekt. Uczestniczyło w nich 45 uczniów wraz z opiekunami. Dzieci poszły na wycieczkę do Szczyrbskiego Jeziora i zwiedziły alpinarium mieszczące się przy Muzeum TANAP w Tatrzańskiej Łomnicy.
W zajęciach brali udział uczestnicy „Konkursu wiedzy o Tatrach i Zakopanem”, który Tatrzański Park Narodowy zorganizował wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 5 w Zakopanem. Ze strony słowackiej w zajęciach uczestniczyły dzieci ze szkoły w Tatrzańskiej Łomnicy.

W ramach wspólnych ćwiczeń uczniowie poznawali różnice w zagospodarowaniu turystycznym polskiej i słowackiej części Tatr, porównywali liczbę turystów odwiedzających oba parki narodowe i długość szlaków turystycznych. W podsumowaniu jeden z uczestników zajęć zauważył: – Polski park narodowy jest 3,5 razy mniejszy niż słowacki, wyznaczono w nim prawie dwa razy mniej szlaków turystycznych, znajduje się na jego terenie prawie dwa razy mniej schronisk turystycznych, a odwiedza go półtora razy więcej turystów.

W ramach projektu „Polscy i słowaccy uczniowie poznają Tatry – cykl imprez edukacyjnych” stworzone zostały pakiety materiałów edukacyjnych, które trafiły do ponad 60 szkół podstawowych z terenu Podtatrza. Polska i słowacka wersja materiałów dostępna jest także na stronie internetowej http://www.gis.tpn.pl/uczniowie/.

W zorganizowanych zimą warsztatach wzięło udział ponad 50 nauczycieli z Polski i Słowacji. W zajęciach edukacyjnych prowadzonych w szkołach podstawowych Zakopanego uczestniczyło prawie 900 uczniów. W warsztatach przeznaczonych dla uczniów brało udział 45 osób.

Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007–2013.

opr. s/

źródło: TPN

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl