Rozmaitości
Piątek, 15 marca 2013 21:23

Tatry na sportowo (zdjęcia i film)

Wykorzystując „okno pogodowe” sprzyjające wspinaczkom zimowym zespół trenera alpinizmu Jacka Jaworskiego przebywając w Morskim Oku dokonał dwóch interesujących wspinaczek, będących dla Zbyszka Topora z Gliczarowa Górnego drugą i trzecią, a dla Bartka Hojdasa z Bystrej pierwszą i drugą wspinaczką zimową.
Obaj wspinacze odbyli już wcześniej wspinaczkowe szkolenie podstawowe u trenera Jaworskiego – Bartek jeszcze jako uczeń Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego o profilu wojskowym w Nowym Targu. O sukcesie zadecydował perfekcyjny wybór dróg wspinaczkowych uwzględniających warunki pogodowe. Jako pierwsza padła droga północną ścianą Mnicha nad Morskim Okiem tzw. zacięciem Robakiewicza z wyjściem na szczyt przez przewieszkę (V+), z wykorzystanie do podejścia i powrotu – nart skiturowych; drugim celem była Rysa Skierskiego na Progu Mnichowym; M5 z ryzykownym wariantem VI – VI+ w partii środkowej.

Najtrudniejszy wyciąg przeprowadził pokazowo Zbyszek Topór potwierdzając posiadanie wysokiego potencjału wspinaczkowego i talentu popartego pracą na ściance Centrum wspinaczkowego TOP w Nowym Targu – obiektu niezwykle pożytecznego i trafiającego w potrzeby podhalańskich wspinaczy. Dość obfity opad śniegu zakończył działalność zespołu w Tatrach i umożliwił komfortowy zjazd na nartach po szosie na Palenicę Białczańską.

JAMTB/ zdj. arch. uczestników
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl