Rozmaitości
Piątek, 11 lutego 2011 07:37

Tatry: galeria zdjęć Michała Adamowskiego z Łomnickiego Szczytu)

Łomnicki Szczyt, lub po prostu Dziadek (Dedo), to drugi co do wielkości, po Gerlachu, szczyt w Tatrach. Nazywany jest też Królem Tatr, bo do 1837 r. uważany był za najwyższy.
Na Łomnicki Szczyt dostać się można w 40 minut kolejką linową z Tatrzańskiej Łomnicy. Z Łomnickiego stawu kursuje co 20 minut, ale chętnych jest tak wielu, że bilety trzeba rezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem. Na samym szczycie można spędzić tylko 50 min, a następnie trzeba wybrać się w drogę powrotną, bo na szczycie nie ma miejsca, by pomieścić większą liczbę osób.

Na szycie, oprócz kawiarni, znajduje się również obserwatorium astronomiczne Słowackiej Akademii Nauk oraz telewizyjna stacja przekaźnikowa. Ze szczytu można podziwiać panoramę Tatr Wysokich, ale również panoramę Słowacji - na szczególną uwagę zasługuje widok ukształtowania terenu. Można zobaczyć, jak wieloma pagórkami pokryte jest to państwo.

Tatrzańska Łomnica to również wielki ośrodek narciarski. Funkcjonuje tu kilka wyciągów, które łączą się w jedną długą trasę narciarską o długości 6,5 km i szerokości 60 m. Różnica wzniesień pomiędzy dolną a górną stacją wynosi aż 1300 m. Trasy są sztucznie naśnieżane, a jeździć można dopóki śnieg całkowicie nie zejdzie - czasami nawet do maja.

m/

Zdjęcia: Michał Adamowski

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl