Rozmaitości
Piątek, 7 września 2012 21:03

Tajemnice codzienności w Muzeum Tatrzańskim

ZAKOPANE. „Tajemnice codzienności” to hasło Europejskich Dni Dziedzictwa 2012, które w Muzeum Tatrzańskim odbędą się w weekend 15-16 września. To okazja do odkrywania tajemnic codzienności w Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje oraz w Galerii Władysława Hasiora.
W sobotę 15 zorganizowany zostanie pokaz techniki tkania wełnianych rękawic w MUZEUM STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO – INSPIRACJE. Przy tej okazji zaprezentowane będą również dawne łapawice i formy do ich wyrobu z terenu Podtatrza, pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Dam ci robote ino się przyłóz do nij przez [bez]rękawic – mawiali starzy górale, wymagając od kogoś pracy solidnej, a nie wykonywanej od niechcenia.

Nie dyskutując z ludową mądrością trzeba jednak stwierdzić, że w pewnych okolicznościach rękawice do pracy były niezbędne. Na Podhalu zimą, zwłaszcza przy siarczystym mrozie, grube, wełniane łapawice zakładali mężczyźni trudniący się pracami w lesie. Przydawały się również furmanom spędzającym wiele godzin na wozie. Ten element zimowego, męskiego odzienia miał charakter roboczy, dlatego rękawic zwanych „ do lasa” lub „ dziadowskimi” nie zakładano do kościoła. Umiejętność ich wyrobu była niegdyś powszechna. We własnym zakresie przygotowywano drewnianą formę, przędziono wełniane nici i tkano rękawice.

Ten rodzaj domowej wytwórczości , praktykowany jeszcze do połowy XX w., dziś jest już prawie zapomniany. Dlatego zapraszamy do Muzeum Tatrzańskiego na pokaz, podczas którego Edward Tylka z Zakopanego zapozna Państwa z tajemnicami tego z pozoru prostego zajęcia, jednego z wielu wypełniających codzienność naszych dziadków i pradziadków. Zobaczmy jak pracowitością i pomysłowością oswajali niełatwą, rzeczywistość.

Prezentacja odbędzie się w sobotę 15 września 2012 roku w Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje, Zakopane, Droga do Rojów 6, o godzinach: 10.00, 11.00; 12.00 oraz 13.00.

W niedzielę 16 września zapraszamy Państwa do GALERII WŁADYSŁAWA HASIORA na prezentację tajemnic codzienności galerii, pracowni i mieszkania Artysty, którą przedstawi Julita Dembowska z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego.

Wkraczając w progi muzeum, czy też galerii mamy zazwyczaj do czynienia z wykończonymi, przeznaczonymi do oglądania dziełami. Zanim jednak trafią na ekspozycyjne sale, powstają najpierw w wyobraźni artysty, a potem w jego pracowni. Ten właśnie tajemniczy sposób, w jaki twórca łączy poszczególne elementy w jedną całość, ta jego „kuchnia” są przedmiotem zainteresowania wielu odbiorców. W 1985 roku w Zakopanem Władysław Hasior otworzył swoją galerię – miejsce, które pomieściło zarówno eksponaty, jak też jego mieszkanie i pracownię. Artysta chętnie spotykał się z publicznością, organizując mi.in. w swoim mieszkaniu wykłady na temat sztuki i źródeł swoich inspiracji. Pracownia pozostawała nieosiągalna dla widzów, była swego rodzaju tabu, do którego dostęp miał jedynie sam twórca. Przypatrując się archiwalnym fotografiom widać, że swoją homosferę – mieszkanie i warsztat pracy - Hasior traktował na kształt swoich montaży. Zapraszamy na prezentację podglądającą „tajemnice codzienności” artysty. Zdjęcia i komentarze, pochodzące z notatek i wywiadów z twórcą, zdradzą część sekretów i wprowadzą w świat do tej pory niedostępny publiczności.

Prezentacja odbędzie się w niedzielę 16 września 2012 w Galerii Władysława Hasiora, Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b o godz. 11 oraz 13.

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Na zdjęciu W. Hasior w swojej pracowni w willi Borek, zdj. W. Werner

opr. s/

źródło: Muzeum Tatrzańskie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl