Rozmaitości
Niedziela, 7 lipca 2013 14:34

TPN na festiwalu Ope’er. "Pomóżcie nam chronić przyrodę!"

Pod takim hasłem polskie Parki Narodowe pojawiły się w tym roku na festiwalu Open’er w Gdyni, by zachęcić uczestników do wzięcia odpowiedzialności za los polskiej przyrody.
- Parki to ostoja dla wielu gatunków zagrożonych wyginięciem, ich głównym zadaniem jest ochrona dzikiej przyrody. Parki są równocześnie udostępniane odwiedzającym i dlatego bardzo ważna jest edukacja turystów. Nauka jest najskuteczniejsza wówczas, kiedy odbywa się w atmosferze zabawy i jest niestereotypowa - przypomina Szymon Ziobrowski.

Jak dodaje pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego - centrum działań i interakcji (gry z nagrodami, filmy, strefa dźwięku i edukacji) był obrandowany namiot. Połowę powierzchni namiotu zajmował multifunkcjonalny mebel, który służył zarówno jako podest i siedzisko. Na specjalnym tablecie można było posłuchać: czego niestety słucha niedźwiedź – czyli o tym, że każde źródło hałasu źle oddziałuje na otoczenie (zwierzęta uciekają i się stresują); czego my słuchamy i co nam w związku z tym umyka. Przy okazji pojawiła się ankieta – jaki poziom hałasu jest akceptowalny. W żartobliwy sposób było też pokazane menu poszczególnych gatunków zwierząt („katering dla zwierząt”). W wyznaczonych porach odbywała się projekcja filmów krótkometrażowych z komentarzem na żywo. W namiocie odwiedzający mogli zagrać w planszowe gry edukacyjne dostosowane do wieku.

- Na całym festiwalowym terenie można było spotkać wolontariuszy w strojach zwierząt: niedźwiedzia i świstaka. Animatorzy opowiadali o tym, czemu służy obecność Parków Narodowych na festiwalu, jakie działania wspólnie możemy podejmować, żeby chronić przyrodę, zaproszą do namiotu PN - dodaje Szymon Ziobrowski.

Wydarzenie finansowo wspierało Ministerstwo Środowiska i wszystkie 23 Parki Narodowe.

opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl