Rozmaitości
Poniedziałek, 16 lutego 2015 12:22

Szczawniccy artyści w foyer Dworku Gościnnego (zdjęcia)

W niedzielę w foyer w Dworku Gościnnego od godziny 11.00 rozgościli się szczawniccy artyści. Zostali oni zaproszeni przez dyrekcję Dworku do udziału w pierwszych - z planowanego cyklu - otwartych warsztatach "Spotkanie z pienińskimi artystami’’.
W zajęciach udział wzięli: Zofia Drążkiewicz – harfiarka, Joanna Dziubińska – artystka realizująca swoje prace techniką decoupage, Anna Madeja – malarka na szkle, Andrzej Dziedzina Wiwer – poeta, regionalista, specjalista od gwary góralskiej, Stefan Gabryś, wraz z córką Oliwią - oboje malarze, Krzysztof Błażusiak - malarz, najczęściej malujący akwarele, Anna Malinowska - malarka posługująca się techniką malowania olejnego szpachelką, Jerzy Juliusz Stadnicki - poeta, kompozytor, pieśniarz, Maria Lizoń Śliwa – witrażystka, Joanna Szczepaniak - hafciarka, Grzegorz Zachwieja – rzeźbiarz.

Agnieszka Pietruszka, dyrektor szczawnickiego Dworku Gościnnego witając przybyłych artystów, ale i licznych gości zacytowała słowa ks. Józefa Tischnera, który o kulturze góralskiej powiedział, że "jest wielka nie przez to, że jest góralska, ale przez to, że jest ludzka. Celem tej kultury nie jest góralszczyzna, ale jest człowieczeństwo."

Artyści nie tylko pokazywali swoje prace, które można było zakupić, ale - co najważniejsze osobom, które być może marzyły w przeszłości o pasji tworzenia pokazywali techniki w jakich tworzą i umożliwiali pod ich czujnym, artystycznym okiem tworzenie obrazów, haftów, rzeźb, czy witraży.

Rzecz jasna parce wykonane przez chętnych do wypróbowania swoich sił w pasjach twórczych mogły być przez te osoby wzięte do własnych, domowych kolekcji.

Ukoronowaniem spotkania artystów z gośćmi był wiersz napisany w trakcie warsztatów przez Andrzeja Dziedzinę Wiwer, dotyczący tego artystycznego przedpołudnia.

Henryk Janusz Olkiewicz, zdj. Jarosław Krajewski

źródło: Podhale24

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl