Rozmaitości
Niedziela, 15 czerwca 2014 21:07

Symulacja katastrofy samolotu - podsumowanie Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym (zdjęcia)

W Krakowie awaryjnie lądował samolot z około stu osobami na pokładzie. W akcji ratunkowej udział wzięły 22 zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego z całej Polski. Tak wyglądało jedno z zadań rozgrywanych podczas zorganizowanych w Krakowie Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. Pierwsze miejsce w zawodach zajął zespół Pogotowia Ratunkowego z Sosnowca.
Symulacja katastrofy samolotu była okazją dla zawodników do przećwiczenia akcji ratunkowej podczas wypadków masowych. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przy współpracy z Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przygotowało symulację, w której samolot, z powodu pożaru na pokładzie, musiał awaryjnie lądować poza lotniskiem. Maszyna została pokryta pianą gaśniczą, a w jednej z jej części zostali uwięzieni ludzie.

Akcja była przygotowana tak, aby jak najbardziej odzwierciedlać rzeczywistość. Ratownicy posługiwali się łącznością radiową, a także na żywo porozumiewali się z dyspozytorem Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. „Szpital” został zorganizowany w pewnej odległości od miejsca zadania - aby jak najbardziej realnie przećwiczyć również transport pacjentów. W scenariuszu „katastrofy” nie zapomniano o elementach, które – tak jak podczas realnych wypadków, wprowadzają zamieszanie. Zawodnicy musieli poradzić sobie np. z poszkodowanymi, którzy nie chcą wypełniać poleceń czy też kłócą się z ratownikami.

- Podczas tego zadania zespoły z całej Polski miały okazję do przećwiczenia wspólnego prowadzenia akcji ratunkowej i koordynacji z pozostałymi służbami. Wypadek masowy był jednym z zadań Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym, jakie od rozgrywane były w Krakowie. Do Krakowa przyjechały 22 zespoły ratownictwa z całej Polski. Do wykonania mają w sumie około 10 zadań. Mistrzostwa to nie tylko widowiskowe pokazy ratownictwa, to przede wszystkim ćwiczenia, podczas których ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze doskonalą swoje kwalifikacje w tej niezwykle ważnej dziedzinie – ratowaniu ludzkiego życia - podsumowuje Joanna Sieradzka, z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Podczas mistrzostw zawodnicy musieli się zmierzyć zarówno z testami teoretycznymi, konkurencjami sprawnościowymi, jak i zadaniami praktycznymi. Ratowali osobę, która spadła z dużej wysokości na Skałkach Twardowskiego, pomagali starszej pani, która zasłabła na Błoniach czy też młodej dziewczynie, która skręciła nogę na deskorolce w Parku Jordana. Jedno z zadań polegało na prowadzeniu akcji ratunkowej noworodka znalezionego w śmieciach.

- Bardzo gorąco gratuluję zwycięzcom, bo wiem, że zadania nie były łatwe. Ale równocześnie gratuluję też wszystkim załogom, które podjęły wyzwanie i wzięły udział w zawodach. Start na mistrzostwach to bardzo ciężka praca i duży wysiłek. Warto jednak go podjąć, ponieważ są to doskonałe ćwiczenia, świetnie przygotowujące zespoły ratownictwa do codziennej pracy – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Pierwsze miejsce zajął zespół Rejonowego Pogotowia Ratunkowego z Sosnowca. Drugie miejsce: Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, a trzecią lokatę Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Zespoły z Krakowa nie startowały, ponieważ były organizatorami zawodów.

Tabelę wyników można znaleźć na stronie: www.kpr.med.pl/mistrzostwa.

opr. s/

źródło: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl