Rozmaitości
Piątek, 31 lipca 2020 16:02

Świętujmy 1 sierpnia Powstanie Warszawskie

"Są klęski, które są zwycięstwami"... Tak powinniśmy myśleć o Powstaniu Warszawskim. I oddać należny hołd poległym żołnierzom i cywilom, a nie wykłócać się o to, kto podjął decyzję o wybuchu albo czy warto było... Jeśli ugrzęźniemy w sporach, zawłaszczą nam powstanie! Już dziś mówi się o dwóch powstaniach warszawskich - o pierwszym w getcie i drugim, które wybuchło 1 sierpnia ‘44 roku. Wkrótce pierwsze będzie jedyne!
Skąd to przypuszczenie? Wystarczy śledzić media i porównać narrację dotyczącą obu wydarzeń w stolicy. Jakże inaczej prowadzoną! Przyczynami wybuchu buntu żydowskiego były opór, obrona własnego życia i godna śmierć z bronią w ręku. Decyzję podjęto jednomyślnie, a dowódcy okazali się mądrzy, silni, odważni, romantyczni, bohaterscy... Powstanie stało się w pamięci ofiarą całopalną i moralnym sukcesem.

A nasze? Przekaz jest bezwzględny – to szaleństwo, samobójstwo, obłęd... Decyzja o wybuchu była wysoce kontrowersyjna, a dowódcy, którzy ją podjęli to łajdaki, kanalie i zdrajcy, którzy powinni zostać rozstrzelani. Powstanie zakończyło się klęską militarną, polityczną i Bóg wie jeszcze jaką.

Nie wystarczy dziś zapalenie zniczy na grobach poległych. Trzeba walczyć o nasze wartości narodowe! Uczcijmy pamięć powstania bez sporów i kłótni, bez gdybania i rozstrzygania z dzisiejszej perspektywy, bo to niemoralne! Historia już się zdarzyła, a my walczmy o jutro! Bo okaże się, że jutro może nas nie być... Komuś bardzo na tym zależy..."

Jest to cytat, z którym większość z nas się zgadza. Nasze jutro zależne jest od tego co zrobimy i jak się zachowamy dziś, Nikt nie ma prawa pisać nam naszej historii, dlatego musimy ciągle przypominać nasze klęski i nasze zwycięstwa bo jak mówił Józef Piłsudski - "Naród, który traci pamięć przestaje być narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

Wszystkich którzy chcą oddać hołd BOHATEROM - 63 DNI CHWAŁY zapraszamy w dniu 1 sierpnia 2020 r. pod Krzyż Katyński w Nowym Targu na godz. 17,oo, gdzie odbędą się uroczystości, a po nich PGRH "BŁYSKAWICA" przedstawi rekonstrukcje pt. "ZA BARYKADĄ".

O godz. 18, 00 odbędzie się uroczysta Msza św. w kościele św. Katarzyny w intencji powstańców i mieszkańców Warszawy na którą zapraszamy mieszkańców Miasta i okolicy.

PGRH "BŁYSKAWICA" przygotuje stanowisko powstańcze, które będzie można będzie można oglądać już od godz. 14,00. Będzie szpital polowy, kuchnia, poczta powstańcza, będzie można posłuchać piosenek powstańczych.

Zapraszamy Rodziców z dziećmi, dla których spotkanie z historią jest ważne.

Nowotarska Grupa Mieszkańców "Pamięć"
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl