Rozmaitości
Poniedziałek, 24 czerwca 2013 17:48

Świętojańskie Zwyki w Orawce (zdjęcia)

W Orawce na „Świętojańskich Zwykach” można było usłyszeć pasterskie śpiewy, posmakować serów i podziwiać sprawność budowania koliby. „Świętojańskie Zwyki” nawiązują bowiem do tradycji „święta pasterskiego” na Orawie w dniu św. Jana.
Imprezę zorganizowało Orawskie Centrum Kultury i Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce, przy współudziale Sołectwa Orawka, Muzeum "Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej" oraz Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi.

Jak czytamy w relacji organizatora: "w czasie festynu jak zwykle najwięcej emocji budziły konkursy pasterskie na ser pasterski, budowanie koliby, smażenie jajecznicy. W tym roku rywalizowały trzy grupy: z Zubrzycy Górnej, Chyżnego i Orawki. Komisja przyznała pierwsze miejsca grupie z Zubrzycy Górnej, zaś drugie miejsca ex eqvo grupie z Orawkii Chyżnego. Dyplomy i nagrody wręczył wójt gminy Antoni Karlak".

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Orawce przedstawiły spektakl słowno-muzyczny „„Moje zycie”” przygotowany przez Arletę Kozłowską i Jana Palenika. Zatańczyły zespoły „Skalniok"z Zubrzycy Górnej, „Rombań” z Chyżnego „ i „Koliba” z Orawki, zagrała muzyka „Mali Podwilcanie” z Podwilka i „Arva” z Orawki. Gościnnie wystąpił zespól regionalny „Śwarni” z Nowego Targu Na koniec bawiono się przy muzyce zespołu „Korab”.

OCKOrawa.pl, opr.s/ zdj. Łukasz Sowiński
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl