Rozmaitości
Wtorek, 9 maja 2017 22:47

Świetlne 25. urodziny Goethe-Institut w Krakowie

Światło jest motywem przewodnim 25-lecia działalności Goethe-Institut w Krakowie. Pierwsze jubileuszowe wydarzenia odbędą się już w czwartek wieczorem, kulminacja obchodów nastąpi 20 maja, gdy na fasadzie Pałacu Potockich berlińska grupa Urbanscreen zaprezentuje mapping 3D.
"Goethe-Institut w Krakowie istnieje już od prawie 25 lat. Od tego momentu staramy się promować tutaj niemiecki, pomagamy ludziom nauczyć się naszego języka, informujemy o Niemczech i zajmujemy się wymianą kulturalną miedzy Polską i Niemcami" - mówił dziennikarzom dyrektor Goethe-Institut w Krakowie Daniel Goepfert.

"Goethe miał tuż przed śmiercią powiedzieć: Więcej światła, dlatego uznaliśmy, że światło nie może być złym motywem naszego jubileuszu. Będziemy patrzeć na fenomen światła z różnych perspektyw, m.in. zaprosiliśmy artystów, którzy w różny, często nietypowy sposób, pracują ze światłem" – dodał, wyjaśniając skąd motyw przewodni jubileuszu.

"Świetlne urodziny" Goethe-Institut w Krakowie rozpoczną się już w czwartek wieczorem od otwarcia wystawy berlińskich fotografii Filipa Springera "Okiem reportera" i od spotkania z Jakobem Heinem, autorem książki: "Berlin. Hipsterska stolica Europy". To pierwsze wydarzenia wiosennej odsłony literackiego projektu "bln –krk" czyli "Berlin – Kraków: tak daleko, tak blisko". Oba miasta dzieli 600 km. Twórcy projektu chcą, by w Krakowie można było usłyszeć
opowieści tych, którzy w Berlinie albo z Berlinem związali "kawał swojego życia".

Bohaterami projektu literackiego będą m.in. muzyk Christian "Flake" Lorenz, członek zespołu Rammstein, autor autobiografii "Klawiszotłuk", w której wspomina Berlin swojego dzieciństwa oraz dziennikarz i autor książek poświęconych kulturze Uwe Rada, który od wielu lat mieszka we wschodniej części stolicy Niemiec. Jesienią w instytucie gościć będzie m.in. Beata Chomątowska, która pracuje nad książką o osiedlach, a jej częścią będzie opowieść o blokowiskach Krakowa i Berlina.

Programowi literackiemu towarzyszy przegląd filmów "3 x BLN", w ramach którego będzie można obejrzeć "Berlin is in Germany" (20 kwietnia), "Niebo nad Berlinem" (11 maja) i "Good Bye, Lenin!" (8 czerwca). Będą one wyświetlane w niemieckiej wersji językowej.

Zaplanowano trzy wykłady z cyklu "Projektowanie nowoczesności", podczas których artyści, architekci i projektanci będą mówić o wykorzystaniu światła w różnych dziedzinach życia m.in. w modzie i sztuce.

Kulminacja urodzinowych obchodów nastąpi 20 maja. Wieczorem na krakowskim Rynku Głównym będzie można zobaczyć sterowane przez pięciu lalkarzy, "świecące", pięciometrowe marionetki w widowisku grupy Dundu, inspirowanym afrykańskimi rytmami.

Później siedziba Goethe-Institut – Pałac Potockich – zmieni swój wygląd za sprawą berlińskiej grupy artystycznej Urbanscreen, która przygotuje projekcję w formie mappingu 3D. "To bardzo znana grupa, która przygotowywała wcześniej projekcje m.in. na fasadzie Opery w Sydney oraz Pałacu Prezydenckiego w Bukareszcie" – mówiła Agnieszka Marecka z Goethe-Institut.

Wstęp na wydarzenia jubileuszowe jest wolny, podczas spotkań z pisarzami i artystami będzie tłumaczenie symultaniczne, wykłady będą wygłaszane w języku polskim lub angielskim.

W Polsce Goethe-Institut działają w Warszawie i w Krakowie. To placówki kultury, która zajmują się promocją i nauczaniem języka niemieckiego oraz współpracą kulturalną.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Goethe-Institut w Krakowie
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl