Golemo
Rozmaitości
Środa, 22 kwietnia 2020 10:43

Światowy Dzień Ziemi - Skawina stawia na odnawialne źródła energii

“Z energią zmieńmy źródła” - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi. Skawina wzięła sobie do serca te słowa, dlatego na terenie gminy trwają zaawansowane prace nad zainstalowaniem ponad 500 odnawialnych źródeł energii. To solary, fotowoltaika, pompy ciepła oraz kotły na biomasę.
Czasami warto spojrzeć w górę i zastanowić się, co słońce ma nam jeszcze do zaoferowania. Okazuje się, że całkiem sporo. Za pomocą instalacji fotowoltaicznych możemy wytwarzać prąd, a dzięki solarom podgrzejemy wodę. Kotły na biomasę spalają drewno czyli odnawialne źródło energii „zasilane” energią słoneczną. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie wie, że instalacje OZE są niezbędne do dbania o naszą planetę, dlatego wspiera mieszkańców i zachęca do korzystania z dofinansowań.

Odnawialne źródła energii zostaną zainstalowane w ramach projektu “Czysta Energia Blisko Krakowa”. Pozwala on mieszkańcom na uzyskanie dofinansowania ok. 50% kupna i montażu odnawialnych źródeł energii. Dzięki tej dotacji w ciągu kilku lat mieszkańcy mogą wyjść na plus z tytułu oszczędności na rachunkach za prąd lub ciepłą wodę. Bez wsparcia finansowego ten zysk nastąpiłby znacznie później.

W tym momencie wyłoniony w przetargu wykonawca dokonuje przeglądu domów, w których mają pojawić się odnawialne źródła energii. Jeżeli analiza przebiegnie pomyślnie, wtedy wykonawca rozpocznie instalowanie urządzeń. Odnawialne źródła energii będą objęte gwarancją przez 5 lat. Oznacza to, że przez ten czas gmina weźmie na siebie ciężar naprawy i serwisowania urządzeń. W sumie na terenie Skawiny w ramach dofinansowania pojawią się:
- Instalacje fotowoltaiczne - 128 szt.
- Kolektory słoneczne - 154 szt.
- Powietrzne pompy ciepła - 21 szt.
- Kotły na biomasę - 212 szt.

Gmina Skawina ma już za sobą realizację projektów związanych z montażem prawie 800 kolektorów słonecznych ogrzewających ciepłą wodę użytkową w budynkach mieszkańców oraz 138 instalacji produkujących prąd elektryczny do ich urządzeń, a także kilka instalacji w budynkach użyteczności publicznej.


mat. prasowe, fot. ilustracyjne M. Adamowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl