Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 27 maja 2014 22:15

Sukces nowotarskiej Orkiestry Dętej


Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu, której Kapelmistrzem i Tamburmajorem jest Marcin Musiak, zajęła I miejsce w VIII Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczawnicy, który odbył się w niedzielę 25 maja, i tym samym została zakwalifikowana do finału XXXVII Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity, który odbędzie się w Nowym Sączu w dniach 27 - 29 czerwca br.
To wielki sukces młodego, bo grającego raptem rok, nowego zespołu - odradzającego i kontynuującego tradycję miejskiej orkiestry dętej, która przez lata towarzyszyła w uroczystościach w Nowym Targu i okolicach. Teraz z nową siłą i wielką pasją chce jeszcze lepiej i na wyższym zdecydowanie poziomie dzielić się radością muzyki, toteż bierze udział w licznych muzycznych spotkaniach, jak choćby powiatowy przegląd orkiestr dętych.

Festiwal rozpoczęła parada Orkiestr, która przemaszerowała Promenadą Spacerową nad Grajcarkiem, aż pod scenę przy stacji kolejki krzesełkowej na Palenicę. Był to festiwal kwalifikacyjny do Echa Trombity - największej imprezy dla amatorskich Orkiestr Dętych Małopolski, odbywającej się w Nowym Sączu. Eliminacje, jak co roku, były przeprowadzane w kilku miejscowościach województwa małopolskiego i brało w nich udział ponad 200 orkiestr dętych, z wyłoniono kilkadziesiąt najlepszych.

Organizatorem szczawnickiego festiwalu, podczas którego na scenie zaprezentowało się 10 orkiestr z powiatu nowotarskiego było: Powiatowe Centrum kultury w Nowym Targu i Powiat Nowotarski, Miasto i Gmina Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół. W jury konkursowym zasiadły znane i bardzo cenione postaci, które orkiestry dęte i ich muzykę mają dosłownie "w małym palcu":
- płk. Franciszek Suwała - dyrygent orkiestr wojskowych, wieloletni komendant Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku i autor wielu utworów na orkiestry dęte
- kpt. Stefan Żuk - muzyk, wieloletni tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej w Nowym Sączu, zdobywca wielu nagród za układy musztry i szyków paradnych wojskowych orkiestr dętych
- Stanisław Migacz - główny inspektor Orkiestr Dętych, przedstawiciel i koordynator ds. Orkiestr Dętych Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

- Ta wygrana jeszcze bardziej nas mobilizuje i utwierdza w przekonaniu, że nawet mimo różnych przeszkód, a czasami idąc pod prąd, budujemy wielkie dzieło, które cieszy nas, ale przede wszystkim cieszy ludzi, którzy nas słuchają. To zwycięstwo potwierdza, że nasza praca usilna, bo to co stworzyliśmy w rok jest w prost niewiarygodne, jest warta zachodu i zasługuje na uwagę. Mamy nadzieję, że więcej osób to dostrzeże i zechce wraz z nami poprzez piękno muzyki służyć Miastu i mieszkańcom Podhala - powiedział kapelmistrz Marcin Musiak, komentując radośnie zdobyte I miejsce w Przeglądzie.

Piotr Twardowski
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl