Rozmaitości
Czwartek, 8 sierpnia 2013 21:51

Strefa Rodzinna na XIII Jarmarku Podhalańskim

Strefa Rodzinna, czyli spektakle teatralne oraz rozmaite warsztaty czekają na dzieciaki (i odważnych Rodziców) podczas zbliżającego się XIII Jarmarku Podhalańskiego. Będziemy każdego dnia, czyli w piątek, sobotę i niedzielę (23-25 sierpnia) zawsze w okolicach kapliczki św. Jana Kantego na nowotarskim Rynku.
Co w programie?

„Wszystkie kolory Jarmarku” to warsztaty plastyczne dla dzieci, gdzie nie będzie nudno, a wszelkie prace, które dzieciaki wykonają zabiorą ze sobą do domu. Co zrobimy? W piątek: nietypowa widokówka Nowego Targu, przestrzenny oscypek z masy solnej, pacynki jak znalazł do domowego teatrzyku, a na koniec malowanie słomką. W sobotę: Jarmark w oczach dziecka techniką collage, kolorowe kwiaty z krepiny i bibuły, do kompletu flakonik, a na dodatek trochę zwierząt z nietypowych materiałów, czyli latający motyl, pożyteczna myszka i cudo rybka. A w niedzielę: sylwetki Górali podhalańskich, esy-floresy z przedmiotów codziennego użytku, zegar słoneczko bo będzie ciepło, ptaszki i krówkę, a na koniec papierową torebkę, co by wszystkie skarby z warsztatów zapakować.

„Mały majsterkowicz – warsztaty z Castoramą” to praktyczne warsztaty dla dzieciaków z narzędziami i nie tylko w roli głównej. Na warsztatach m.in.: samodzielne przygotowanie pudełek na płyty CD; wykonywanie stojaków na kubki; przesadzanie kwiatów; zdobienie doniczek; malowanie na szkle; wykonywanie papierowych kwiatów.

„Papierowa wiklina – eko warsztaty” to twórczy recycling dla całej Rodziny. Poznamy technikę wyplatania koszyków, która przy odrobinie cierpliwości pozwoli na stworzenie rozmaitych dekoracyjnych przedmiotów, pudełek, stroików. A to początek zabawy. Zaprasza Podhalańskie Koło Naukowe Ochrony Środowiska przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.

Spektakl teatralny "Wlazł kotek na płotek" to opowieść gdzie barwne postaci kaczki, kury, koguta, indyka odgrywają lalki typu muppet. Dobrze wszystkim znana piosenka staje się tu punktem wyjścia do rozmowy o tolerancji, przyglądamy się wiejskiemu podwórku, na którym pojawia się obcy - kotek. Na spektaklu dobrze bawić się będą zarówno małe dzieci, jak i dorośli. Kompozytorem muzyki jest Rafał Nowak, klawiszowiec z zespołu InoRos. Trudna do wymówienia nazwa Teatru "Chrząszcz w trzcinie" świadczy o charakterze teatru: oprócz walorów czysto rozrywkowych stara się też uczyć! Reżyseria: Cezary Skrocki. Adaptacja: Katarzyna Kowalczyk wg "Wlazł kotek na płotek" Aleksandra Rymkiewicza. Scenografia: Marta Skrocka. Muzyka: Rafał Nowak. Występują: Katarzyna Kowalczyk i Cezary Skrocki. Teatr "Chrząszcz w trzcinie" to inicjatywa profesjonalnych lalkarzy i plastyków, którzy postanowili powrócić do tradycji lalkarstwa, kiedy teatr lalkowy miał charakter obwoźny i dominującą rolę ogrywały w nim lalki, a aktorzy ukryci byli za parawanem.

"Jak zrobić muppeta?" - warsztaty z robienia lalek teatralnych. Uczestnicy nauczą się jak w łatwy sposób wykonać lalkę pyskówkę (typu "muppet"). Z takich materiałów jak skarpeta, włóczka, gąbka, piłki pingpongowe będą tworzyć śmieszne gadające stworki. Przy okazji zdobędą garść informacji na temat teatru lalkowego i rodzajów lalek. Poznają też tajniki pracy profesjonalnego lalkarza, który pokaże jak przygotowuje się do spektaklu: przeprowadzi z nimi krótką rozgrzewkę i ćwiczenia dykcyjne. Uwieńczeniem warsztatów będą krótkie scenki odgrywane lalkami przez uczestników. Prowadzenie: Cezary Skrocki (lalkarz) i Marta Skrocka w roli scenografa.

Spektakl teatralny „Najprostsza rzecz na świecie” to historia małego bobra Jasia, który już pierwszego dnia swojego życia zmienia oblicze miasteczka, w którym przyszedł na świat. Jego dociekliwość, niewinność, a przede wszystkim wiara w siłę dobra sprawiają, że nawet zły wąż Stefek docenia znaczenie słowa „przepraszam” i przekonuje się, że przyjaciół zdobywa się „po prostu”- szczerością i życzliwością. W przedstawieniu występuje dwójka aktorów, którzy grają aż 7 postaci zwierzęcych (Mały Bóbr Jaś, Mama i Tata, Leniwiec Leon, Wąż Stefek, Kot Maciej, Kruk Sebastian). Jest to możliwe dzięki pięknym teatralnym lalkom. Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Agnieszka i Jacek Bała. Teatr Drugiej Strony został założony w roku 2007 przez absolwentów PWST Wrocław. Spektakle Teatru były prezentowane m.in. na Festiwalu Fama 2009 w Świnoujściu, Olsztyńskiej Trzydniówce Teatralnej, na Zimowych Spotkaniach Teatralnych w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, na festiwalu Bajki, Bajdy, Banialuki organizowanym przez Teatr Lubuski w Zielonej Górze. Obecnie Teatr Drugiej Strony działa w Krakowie.

Szczegóły:
23 sierpnia (piątek)
14:00 – 17:00 „Mały majsterkowicz” – warsztaty z Castoramą
16:00 – 18:00 „Wszystkie kolory Jarmarku” – warsztaty plastyczne

24 sierpnia (sobota)
12:00 – 15:00 „Wszystkie kolory Jarmarku” – warsztaty plastyczne
14:00 – 17:00 „Mały majsterkowicz” – warsztaty z Castoramą
15:00 – 16:30 „Papierowa wiklina” – eko warsztaty
17:00 "Wlazł kotek na płotek" - spektakl teatralny /Teatr Chrząszcz w Trzcinie/
17:45 – 19.00 "Jak zrobić muppeta?" - warsztaty robienia lalek teatralnych typ muppet

25 sierpnia (niedziela)
12:00 – 15:00 „Wszystkie kolory Jarmarku” – warsztaty plastyczne
14:00 – 17:00 „Mały majsterkowicz” – warsztaty z Castoramą
15:00 – 17:00 „Papierowa wiklina” – eko warsztaty
17:30 „Najprostsza rzecz na świecie” – spektakl teatralny /Teatr Drugiej Strony/

opr. s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl