Rozmaitości
Poniedziałek, 24 września 2018 18:59

Stolik Herberta Hoovera oraz pomoc dzieciom

Konkurs wiedzy o USA i niezwykły posiłek w krakowskich restauracjach przy stoliku Herberta Hoovera - ten sposób Miasto Kraków oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie chcą przypomnieć historię z 1920 roku.
Wszystko po to, aby uczcić 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a także 100 rocznicę relacji polsko-amerykańskich.

Akcja „Hoover Table” jest wynikiem projektu „Uczcijmy Hoovera” zainicjowanego przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych.

Wydarzenie rozpocznie się 25 września konkursem wiedzy o USA i Herbercie Hooverze dla młodzieży z krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, podzielonym na 2 grupy wiekowe: 10-14 lat oraz 15-24 lat.

Nagrodą są wyjazdy na letni obóz przygodowo-językowy. Dodatkowo do 7 października będzie trwała akcja informacyjna wśród członków Amerykańskiej Izby Handlowej oraz przedsiębiorców krakowskich z hasłem przewodnim akcji: jedna firma sponsorem obozu przygodowo-językowego dla jednego dziecka.

Od 1 do 7 października krakowskie restauracje udostępnią stoliki oznaczone specjalnym logo akcji, a dochód z posiłków zostanie przekazany na konto utworzone przez Polski Instytut Filantropii.

Zwieńczeniem projektu będzie uroczysty koncert galowy w Muzeum Narodowym w Sukiennicach z udziałem wybitnego amerykańskiego pianisty Neala Larrabee wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia oraz oficjalne podziękowanie przedsiębiorcom i restauratorom, którzy wzięli udział w akcji. Odbędzie się on 18 października.

25 października w Urzędzie Miasta Krakowa odbędzie się spotkanie wszystkich darczyńców z beneficjentami projektu, połączone z wręczeniem dyplomów uczestnikom konkursu wiedzy o USA i Herbercie Hooverze oraz nauczycielom przygotowującym młodzież do konkursu wraz z poczęstunkiem.

Rezultatem akcji będzie stworzenie możliwości udziału w obozie przygodowo-językowym dla młodzieży z krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz upowszechnienie wiedzy o Herbercie Hooverze i jego misji.

Przypomnijmy, 29 grudnia 1920 roku Herbert Hoover zorganizował spektakularny Obiad Nieobecnego Gościa w Hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku. Na zaproszenie odpowiedziało 1000 osób, które wpłaciły po 1000 dolarów, natomiast wartość posiłku, który otrzymali nie przekroczyła 22 centów – równowartości ówczesnej dziennej racji żywieniowej polskiego dziecka.

Potentatom gospodarczym ówczesnej Ameryki zaoferowano porcję ryżu i ziemniaków, a do popicia gorące kakao.

Zebrano wtedy 3 miliony dolarów z czego 2 miliony dołożył obecny na obiedzie John D. Rockefeller Jr., które następnie przeznaczono na pomoc medyczną i żywność dla polskich dzieci, za co Herbert Hoover dostał imienną depeszę z podziękowaniem od Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

W szczytowym momencie akcji pomocy dla Polski dożywianych było ponad 1,3 mln dzieci w trzech tysiącach miast i wsi.

W 1922 roku Sejm Ustawodawczy przyznał Herbertowi Hooverowi tytuł honorowego obywatela Rzeczpospolitej Polskiej, a już od 1919 roku uniwersytety, w tym Uniwersytet Jagielloński, w uznaniu zasług wręczały mu doktoraty honoris causa.

Więcej informacji oraz lista restauracji na stronie www.hoovertable.pl.

Tomasz Cichocki i materialy prasowe Urząd Miasta Krakowa
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl