Rozmaitości
Wtorek, 6 września 2016 21:47

Starodruki medalierskie w ziobrach MNK (zdjęcia)

Prawie 70 starodruków, pokazujących dawne medale, udostępniło zwiedzającym od dzisiaj Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie. To pierwsza tego typu wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie.
- To pierwsza tego typu tematyczna wystawa w muzeum. Wcześniej prezentowaliśmy te starodruki, ale pojedynczo, w ramach innych wystaw – mówi kuratorka ekspozycji Agnieszka Perzanowska.

Prezentowane obiekty pochodzą z okresu od XVI do końca XVIII w. Są to m.in. albumy, pokazujące na precyzyjnie wykonanych rycinach dorobek dawnych medalierów (artystów projektujących i wykonujących medale) oraz naukowe opracowania, analizujące przekazane przez nich informacje.

Ich wartością są często ilustracje. Na potrzeby odwzorowania medali i monet w wydawnictwach powstawały precyzyjne, nierzadko mistrzowskie grafiki: drzeworyty, a potem miedzioryty.

Pierwszymi polskimi władcami, których medale się zachowały, byli Zygmunt Stary i Zygmunt August oraz królowa Bona.

Medalami uhonorowywano też waleczne dokonania wodzów i pokojową działalność duchownych, artystów, uczonych i zasłużonych gospodarzy miast.

Ekspozycja "De re nummaria – starodruki medalierskie ze zbiorów MNK" czynna będzie do końca roku.

Wystawa starodruków o tematyce medalierskiej to pierwsza z odsłon cyklu "De re nummaria". Kolejne, poruszające tematykę wielkich i małych kolekcji numizmatycznych oraz monet polskich w starodrukach, zwiedzający zobaczą w przyszłym roku

Tomasz Cichocki i mat.prasowe Muzeum Narodowego
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl