Golemo
Rozmaitości
Piątek, 13 lipca 2018 12:25

Spotkanie z M. Zabłockim i rysunkami Wiesława Dymnego (zdjęcia)

KRAKÓW. W Antykwariacie Abecadło, mieszczącym się od lutego 2018 r., w zabytkowych pomieszczeniach dawnej apteki Pod Aniołem Stróżem przy ulicy Kościuszki zorganizowane zostało spotkanie z Michałem Zabłockim, które poprowadził dr Michał Piętniewicz.
Michał Zabłocki, urodzony w 1964 roku, w Warszawie, jest autorem tekstów do piosenek m.in. Grzegorza Turnaua, Anny Szałapak, Beaty Rybotyckiej, Jacka Wójcickiego, Agnieszki Chrzanowskiej, czy Czesława Mozila. Jest ponadto poetą, autorem m.in. tomów „Blogostan”, „Koleżanki mojej żony”, „Pośmiewiska”, „Janowska”.
Ostatnia książka, poświęcona matce poety, pt. „Janowska”, otrzymała Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca. Autor jest również prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz opiekunem grupy poetyckiej młodych literatów „Sylaba”. Prowadzi Fundację „Poemat”, która miedzy innymi, w krakowskich księgarniach i antykwariacie, organizuje Dyskusyjne Kluby Czytelnicze, popularyzujące czytelnictwo i zapominaną sztukę konwersacji.

Spotkanie z Michałem Zabłockim, które poprowadzi dr Michał Piętniewicz, połączone było z ułroczystym otwarciem wystawy oryginalnych rysunków Wiesława Dymnego dla Dziennika Polskiego, które zebrał śp. redaktor Władysław Cybulski. Dokładnie nie wiemy, które z rysunków były publikowane, a które nigdy nie zostały pokazane.

Wiesław Dymny urodził się w 1936 roku, zmarł w 1978 roku w Krakowie. Jeden z najzdolniejszych i najbardziej wszechstronnych artystów Piwnicy pod Baranami, który z Piwnicą był związany od początku.
Dodajmy, że to właśnie Wiesław Dymny skierował w odpowiednie miejsce, czyli do Piwnicy właśnie, Kazimierza Wiśniaka, mieszkańca Dzielnicy Zwierzyniec, wybitnego scenografa i malarza, w roku 1956.

Spotkaliśmy się zatem z twórczością dwóch pokoleń artystów, reprezentujących Piwnicę pod Baranami.

Wydarzenie realizowane zostało w ramach projektu Fundacji Miasto Literatury pt. "Krakowskie księgarnie na medal". Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Antykwariatu "Abecadło"
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl