Golemo
Rozmaitości
Czwartek, 18 stycznia 2018 10:30

Spektakl "Sedziowie" - premiera w Teatrze Ludowym (zdjęcia z próby)

Na Dużej scenie krakowskiego Teatru Ludowego odbędzie się 21 stycznia premiera spektaklu "Sędziowie" Stanisława Wyspiańskiego, w reż. Małgorzaty Bogajewskiej - dyrektor Teatru Ludowego. Spektakl powstał w ramach projektu kulturalnego "Kraków - miasto Stanisława Wyspiańskiego".
Sędziowie – ostatni dramat Stanisława Wyspiańskiego, pisany i redagowany w obliczu ostatecznej perspektywy, śmierci – to wielki sąd nad światem.

Pisarz sięgnął po historię rodem ze współczesnej mu kroniki kryminalnej: o zabójstwo ciężarnej służącej zostaje oskarżony syn miejscowego bogacza. Tak rozpoczyna się bardzo czarna, gorzka opowieść o ludziach pozbawionych choćby cienia pokory, życzliwości czy empatii. Jednak w ten wątek kryminalny obok historii zdrady i dzieciobójstwa, przemocy i przekupstwa, wplecione zostają też wielkie namiętności: miłość kobiety do mężczyzny i ojca do syna. Pospolita zbrodnia nabiera na tym tle rozmiarów greckiej tragedii. Tam gdzie krzywda i zbrodnia pojawia się zemsta i kara. I choć sędziowie rozstrzygający sprawę w groteskowy sposób nie dorastają do wymiaru tragedii, w jakiej z urzędu biorą udział, próbują ferować wyroki. Mimo nich jednak na oczach widzów staje się sąd ostateczny - ostatecznie rozstrzygający o winie i karze.

Sędziowie to antyczna tragedia i współczesny mroczny thriller w jednym. Zwięzły, ostry, mistrzowski dialog, piękny w swoich ripostach prowokuje do szybkiego, filmowego montażu, daje niezwykłe, emocjonalne zwroty akcji. Pełna napięcia fabuła przesycona jest elementami grozy i tajemniczości, mimo że to jeden z niewielu realistycznych dramatów Stanisława Wyspiańskiego.

REŻYSERIA MAŁGORZATA BOGAJEWSKA
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY BARBARA FERLAK
MUZYKA MARCIN JANUS
REŻYSERIA ŚWIATŁA DARIUSZ PAWELEC
INSPICJENT / ASYSTENT REŻYSERA ANITA WILCZAK - LESZCZYŃSKA
SUFLER MARTYNA REZNER
OBSADA
JOAS MAJA PANKIEWICZ
JEWDOCHA WERONIKA KOWALSKA
NATAN CEZARY KOŁACZ
SAMUEL JACEK WOJCIECHOWSKI
JUKLI KAJETAN WOLNIEWICZ
DZIAD PIOTR PILITOWSKI
URLOPNIK WOJCIECH LATO
DZIEWCZYNY JAGODA PIETRUSZKÓWNA
ANNA PIJANOWSKA
KAROLINA STEFAŃSKA
SĘDZIOWIE / SĘDZIA PATRYCJA DURSKA
SĘDZIOWIE / APTEKARZ JAN NOSAL
SĘDZIOWIE / NAUCZYCIEL PAWEŁ KUMIĘGA

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Teatru Ludowego
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl