Rozmaitości
Wtorek, 28 listopada 2017 15:30

Smogathon: Panele powietrzne sposobem na smog

Panele powietrzne oczyszczające powietrze w pomieszczeniu za pomocą systemu wzorowanego na fotosyntezie roślin – to projekt, który okazał się najlepszy w trzeciej edycji Smogathonu. Na jego dalszy rozwój i wdrożenie na terenie Małopolski jego twórcy ze start-up’u Artveoli Inc. otrzymali 100 tys. dolarów. Finałowa gala Smogathonu odbyła się przy okazji forum Global Clean Air Summit.
Smogathon, potocznie określany mianem antysmogowej burzy mózgów, to wyjątkowe wydarzenie łączące ludzi z całego świata, którzy mają pomysł na walkę ze smogiem zarówno w Krakowie, jak i całej Małopolsce. Tegoroczna edycja miała międzynarodowy charakter. Krakowski finał poprzedziły bowiem półfinałowe zmagania w 5 miastach – wybranych nieprzypadkowo – bo borykających się z problemem zanieczyszczonego powietrza: Warszawie, Londynie, Berkeley (USA), Bangalore (Indie) i Hongkongu (Chiny).

- Małopolska to region, który w Polsce jest liderem w walce o czyste powietrze. To wyzwanie, z którym zmagamy się od lat i konsekwentnie stawiamy mu czoła. Przede wszystkim możemy pochwalić się pierwszymi sukcesami – uchwałami antysmogowymi dla Krakowa i Małopolski, dzięki którym już od tego roku wyeliminowaliśmy najbardziej „trujące” źródła ogrzewania. Dlatego cieszę się, że właśnie w Małopolsce odbywa się konkurs promujący innowacyjne rozwiązania walki ze smogiem – podkreślał marszałek Jacek Krupa podczas gali finałowej Smogathonu.Spośród projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu, 12 trafiło do krakowskiego finału. Sześć najlepszych pomysłów zaprezentowano podczas gali finałowej. Oprócz zwycięskich paneli powietrznych zmieniających dwutlenek węgla w tlen, a tym samym produkujących czyste powietrze były to też: przenośny czujnik zanieczyszczeń i filtr powietrza montowane w poduszce przeznaczonej do wózka dziecięcego; wodorowy system paliwowy do samochodów ograniczający emisję i zużycie paliwa; błona z nanowłókien blokująca przenikanie pyłków, kurzu, alergenów oraz zanieczyszczonego powietrza przez otwarte okno do wnętrza budynku; oczyszczacze i sterylizatory powietrza usuwające z niego toksyczne substancje, a także kompleksowe rozwiązania obejmujące monitoring jakości powietrza.

Zwycięski start-up - Artveoli Inc. za projekt paneli powietrznych przypominających obraz otrzymał 100 tys. dolarów na dalszy rozwój projektu – w tym 25 tys. dolarów na jego rozwój i 75 tys. dolarów na wdrożenie pomysłu w Krakowie.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl