Rozmaitości
Czwartek, 24 lutego 2022 09:00

Śmieci nie mają skrzydeł

Ogólnopolska akcja „Śmieci skrzydeł nie mają” zawita w Beskid Sądecki. W górskich schroniskach pasma Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej pojawią się tabliczki z symbolem akcji – orłem przednim, który będzie zachęcał turystów, by znieść swoje śmieci na dół, tam je posegregować i wrzucić do odpowiednich pojemników.
Tabliczki, w marcu i kwietniu, powieszą wolontariusze Fundacji Nowe Kierunki, którzy pomogą organizatorowi całego przedsięwzięcia – ekologowi i podróżnikowi Dominkowi Dobrowolskiemu. Akcję poprzedzi zbiórka elektrośmieci.

- Od początku naszej działalności, czyli od września 2020 roku organizujemy i wspieramy prospołeczne i proekologiczne akcje – mówi Bartosz Niemiec, wolontariusz Fundacji Nowe Kierunki. – W ubiegłym roku zorganizowaliśmy między innymi akcję „Dbam o Sądeckie”. Wiosną ponad 200 osób przemierzyło razem z nami blisko 80 kilometrów górskich szlaków na terenie Powiatu Nowosądeckiego i zebrało 57 worków śmieci o pojemności 80 litrów. Jesienią natomiast odbyliśmy cztery krótkie wycieczki nad brzegami sądeckich rzek, stawów w Starym Sączu i Jeziora Rożnowskiego. W spacerach wzięło udział ponad 120 osób, które zebrały 78 worków śmieci. Dopingował nas organizator największych akcji ekologicznych w Polsce - Dominik Dobrowolski i w tym roku zaprosił nas do wspólnego działania.

Dominik Dobrowolski dwa lata temu przeszedł całe polskie wybrzeże i zbierał nad morzem śmieci w ramach akcji „Bałtycka Odyseja”. W ubiegłym roku zorganizował „Górską Odyseję”, w ramach której przemierzył 800 kilometrów szlaków, od Bieszczad po Karkonosze, zachęcając turystów do zabierania odpadów z gór. W tym roku, podczas „Wiślanej Odysei”, zamierza zwrócić uwagę na problem zaśmiecania Wisły - królowej polskich rzek, od jej źródła po ujście do Bałtyku. Szeroko pojętą eko edukację prowadzi również w ramach akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. W górskich schroniskach montowane są tabliczki z orłem przednim, który namawia turystów do zabierania swoich śmieci ze sobą. Tabliczki można już zobaczyć m.in. w Karkonoszach, w Beskidzie Śląskim, czy w Górach Stołowych. Teraz będą również w Beskidzie Sądeckim m.in. przy schroniskach PTTK na Jaworzynie Krynickiej i Hali Łabowskiej. Montaż tabliczek poprzedzi zbiórka elektrośmieci. Niepotrzebny i zepsuty sprzęt RTV i AGD mieszkańcy całego regionu będą mogli przywozić od 1 do 18 marca do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Starym Sączu przy ulicy Piaski. Warto wiedzieć, że PSZOK w Starym Sączu otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00 i w sobotę od 8:30 do 13:30.

- Akcja wydaje się skromna, ale ma ogromne znaczenie. Na każdym kroku musimy uczyć i przypominać, że recykling to najlepsze rozwiązanie dla przyrody. Nie zostawiamy śmieci w górach, bo po pierwsze to nie estetyczne, a po drugie stanowią one zagrożenie dla zwierząt. Zabieramy je ze sobą, segregujemy i dzięki temu poddawane są przetworzeniu. Plastik, szkło, czy aluminium mogą być później ponownie użyte. Odzyskujemy w ten sposób cenne surowce i ograniczamy ilość śmieci trafiających na wysypisko. Nie trzeba wiele, aby przyczynić się do poprawy czystości naszego regionu – podkreśla Bartosz Niemiec.

Jeśli pogoda dopisze, pierwsze tabliczki z orłem przednim w Beskidzie Sądeckim pojawią się już 20 marca. W kwietniu natomiast Fundacja Nowe Kierunki planuje rozpocząć drugą edycję akcji „Dbam o Sądeckie”. Wiosną miłośnicy górskich wędrówek zamierzają posprzątać pięć szlaków m.in. żółty z Przysietnicy na Przehybę, czy zielony z Piwnicznej na Eliaszówkę. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie dbamosadeckie.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl