Rozmaitości
Sobota, 15 czerwca 2013 20:31

Słowacy otworzyli wysokogórskie szlaki w Tatrach

Od soboty, po ponad 6-miesięcznej przerwie, turyści mogą wędrować po wszystkich szlakach turystycznych w słowackich Tatrach. Można też korzystać z wysokogórskich przejść granicznych, których przekraczanie od 1 listopada było zabronione.
Co roku od początku listopada do połowy czerwca, Słowacy zamykają wszystkie szlaki turystyczne położone powyżej górnej granicy lasu i schronisk ze względu na ochronę przyrody i bezpieczeństwo turystów. Zakaz poruszania się po szlakach turystycznych w Tatrach słowackich dotyczy również dojść do wysokogórskich przejść granicznych z Polską. Takie zasady panują w naszych południowych sąsiadów od 1980 r.

Polskie szlaki turystyczne w Tatrach łączą się ze słowackimi m.in. na Rysach, Kasprowym Wierchu, Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu czy Bobrowieckiej Przełęczy. Mimo że na wysokogórskiej granicy nie ma kontroli celnej, a Polska i Słowacja znajdują się w strefie Schengen, to turyści przekraczający granicę w Tatrach powinni mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport - przypomina straż graniczna.

Po polskiej stronie Tatr szlaki turystyczne są otwarte przez cały rok, ale od 1 kwietnia do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po górach od zmroku do świtu. Takie ograniczenie związane jest z ochroną przyrody.

W Tatrach słowackich jest 651 km oznakowanych szlaków turystycznych, po stronie polskiej jest ich 275 km.

opr. s/ zdj. Maciej Bielawski

źródło: PAP

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl