Rozmaitości
Piątek, 7 września 2018 10:00

Slovak International Air Festival przyciągnął wielu widzów z Polski

W miniony weekend na Słowacji w okolicy Bańskiej Bystrzycy odbyły się jak co roku o tej porze, największe pokazy lotnicze w tym kraju.
Tegoroczne święto fanów awiacji było podobnie jak w innych krajach Europy okazją do obchodów 100-lecia lotnictwa, tym razem Czesko-Słowackiego.

Slovak International Air Festival cieszy się ogromną popularnością. Świetnie zorganizowana impreza sprawia, że na lotnisko przychodzą tłumy. Od kilku lat również na miejscu można spotkać coraz to więcej Polaków, którzy zjeżdżają tutaj nie tylko z nieodległej Małopolski, ale z całego kraju – tylko po to, by uczestniczyć w pokazach.

Organizatorzy zawsze zapewniają dużą dawkę pokazów w locie. Tutaj nie można narzekać na nudę. W tym roku z okazji obchodów 100-lecia lotnictwa, Słowacy na niebie zaprezentowali wszystkie swoje maszyny, które obecnie służą dla słowackich sił powietrznych. Nowością na pokazach były śmigłowce Sikorsky UH-60M – Black Hawk, które od niedawna są własnością słowackiej armii. Drugim najnowszym nabytkiem, w pokazie dynamicznym, był samolot transportowy
C-27J Spartan. W trakcie dwudniowych pokazów komentator poinformował, że już niedługo piloci będą latać najnowszą wersją F-16. Amerykańskie myśliwce mają zastąpić wysłużone już Migi-29.

Tym razem to właśnie one był jednym z gwoździ programu. W Europie ten samolot jest już rzadkością, a ostatnie wydarzenia w Polsce, spowodowały, że ten samolot można było zobaczyć już tylko na Słowacji. Być może był to jeden z ostatnich pokazów tych maszyn. Warto dodać, że drugim tego typu “rarytasem” był pokaz niemieckiego samolotu Panavia Tornado w locie.

Kulminacyjnym punktem programu był występ francuskiej grupy akrobacyjnej Patrouille de France, która gościła już na tej imprezie kilka lat temu. Ich latanie ogląda się naprawdę z “otwartą gębą”. Szkoda, że gościli tylko w sobotę, bo w niedzielnym pokazie byli by wisienką na torcie.

tekst i zdjęcia Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl