Rozmaitości
Wtorek, 8 lipca 2014 23:05

Samolot-legenda na Nowotarskim Pikniku Lotniczym

Trwa odliczanie dni do VI Nowotarskiego Pikniku Lotniczego (16-17 sierpnia). Tymczasem organizatorzy szykują kolejne atrakcje, a jedną z nich będzie legendarny samolot pochodzący z USA Boeing Stearman A75N1.
Historia samolotu sięga 1933 roku, kiedy to oblatany został pierwszy model, a po wybuchu II Wojny Światowej wybrano go na nową maszynę mającą służyć wstępnemu szkoleniu pilotów wojskowych. W tym czasie wyprodukowano blisko 10.000 egzemplarzy tego modelu. Po zakończeniu wojny, samoloty trafiły do innych państw, gdzie dalej pełniły służbę, a spora część znalazła również nabywców na rynku cywilnym. Dzisiaj na całym świecie zdatnych do lotu jest około 100 sztuk, z czego kilkanaście lata w Europie.

Do Nowego Targu Stearmanem przyleci Mateusz Strama. Ten konkretny model, był wyprodukowany dla Marynarki Wojennej USA, napędzany jest silnikiem Continental o mocy 220 koni mechanicznych. Samolot opuścił fabrykę 12 marca 1941 roku. W Marynarce służył 3 lata, a później został odsprzedany i co ciekawe – latał jako samolot rolniczy w okolicach Houston opryskując pola. W 2009 roku samolot przeszedł kapitalny remont, a od 2014 roku lata już nad polskim niebem.

Źródło: materiały prasowe
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl