Rozmaitości
Środa, 13 lipca 2016 23:18

Sądecka Kooperatywa Spożywcza w Warszawie (zdjęcia i relacja z konferencji prasowej)

Delegacja Sądeckiej Kooperatywy Spożywczej przebywała w Warszawie w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Wyjazd miał związek z prowadzaną kampanią na rzecz wprowadzenia uchwały o bezpośredniej sprzedaży od rolników oraz TTIP – umowa o wolnym handlu między USA a Unią Europejską. Przy okazji zorganizowano jarmark zdrowej żywności.
Do stolicy pojechali: Jacek Kościółek – przewodniczący Sądeckiej Kooperatywy Spożywczej, Anna Pietrusza – sekretarz oraz Mariusz Pawlik - członek Kooperatywy.

Jacek Kościółek brał udział w konferencji prasowej zorganizowanej przez posła Jarosława Sachajko - przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której tematem było blokowanie ustawy o sprzedaży bezpośredniej przez rolników. Ustawa ta w rewolucyjny sposób ułatwiałaby dostęp konsumentów do wytwarzanych przez rolników płodów rolnych, a także pozwoliłaby na sprzedawanie przez rolników swych przetworów, które w tej chwili w myśl obowiązującego prawa są zakazane.Przewodniczący Sądeckiej Kooperatywy uważa, iż w chwili obecnej oddolne inicjatywy Obywateli w postaci Kooperatyw Spożywczych mogą pomóc w ułatwieniu dostępu konsumentów do dobrej jakości płodów rolnych bezpośrednio od rolnika.

Powiedział między innymi: "Skupiamy się na uświadamianiu Polaków, iż mają swe prawa – mogą zakładać kooperatywy, spółdzielnie i stowarzyszenia, aby zapewnić sobie jak najlepszą, polską i jednocześnie tanią żywność.
W ten sposób kooperatywy wspierają i promują lokalnych rolników i hodowców, dzięki czemu istnieje nadzieja, iż mimo zakusów koncernów międzynarodowych i utopijnych dyrektyw z Brukseli, polskie rolnictwo ekologiczne, jako jedno z nielicznych na świecie, będzie się nadal rozwijać."

W tym samym dniu na Krakowskim Przedmieściu 66 odbyła się pikieta edukacyjna na tema stanu i zagrożeń dla polskiego rolnictwa połączona z jarmarkiem zdrowej żywności prezentowanej przez rolników zaproszonych przez organizatora – Jadwigę Łopatę prezesa ICPPC – Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi.

O godzinie 18.00 członkowie Kooperatywy wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez ministra Gabriela Janowskiego w salonie "Polish Quality Food". Dyskusja dotyczyła jakości polskich produktów rolnych i sposobów promowania ich na świecie pod znakiem "Polish Quality Food".

Wtorek 12-go lipca był wypełniony w całości konferencją w sali kolumnowej Sejmu, której tematem była Umowa o Wolnym Handlu z USA, w skrócie TTIP.

W imieniu Sądeckiej Kooperatywy, jako prelegent, głos zabrał zaprzyjaźniony młody rolnik z Komańczy – Radosław Patlewicz z Ruchu Sejmikowego, który poruszył temat niejasności i tajności, problemów z dostępem do dokumentów mówiących o treści Umowy TTIP, a także mówił o tym, jak rządy państw europejskich manipulują faktami przy informowaniu społeczeństw Europy o skutkach wprowadzenia TTIP.

W dyskusji trwającej do godziny 15-tej wielokrotnie głos zabierali Jacek Kościółek i Anna Pietrusza.

Wrażenie wyniesione z konferencji nie jest niestety zbyt optymistyczne. Pozostało odczucie, że decyzja o podpisaniu umowy, niezależnie od wyniku negocjacji, została już podjęta. A Polski Rząd stara się jak najmniej zauważalnie przygotować na to swoich obywateli.

źródło: Sądecka Kooperatywa Spożywcza
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl