Rozmaitości
Środa, 27 lipca 2016 19:58

ŚDM nie tylko w Krakowie

Kolorowe grupy młodych pielgrzymów, tance i śpiewy na ulicach i w parkach, to nie tylko obraz Krakowa. Światowe Dni Młodzieży w najlepsze trwają również w innych miastach Małopolski. W niedużym Chełmku tuz przy granicy województwa spotkanie z papieżem Franciszkiem świętowało ponad tysiąc osób.
Gmina Chełmek w powiecie oświęcimskim jako pierwsza zadeklarowała przyjęcie pielgrzymów planujących pobyt w Polsce w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Kamil Szyjka z miejscowego magistratu mówi, że już od późnych godzin nocnych z soboty na niedzielę do zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi. O każdej porze witali ich młodzi wolontariusze, którzy bardzo szybko nawiązywali kontakt ze swoimi rówieśnikami.

W sumie do Chełmka, Gorzowa i Bobrka przyjechało około 1180 pielgrzymów z Portugalii, Brazylii oraz Polski. W najbliższych dniach powinni dojechać także goście ze Sri Lanki. Swoje miejsce zakwaterowania na ten czas znaleźli w szkołach, udostępnionych przez gminę Chełmek oraz w rodzinach. - Młodzi przywieźli ze sobą nie tylko dużą wiarę, ale przede wszystkim radość, uśmiech, entuzjazm i niespotykane pokłady energii. W rozmowie z Andrzejem Saternusem, burmistrzem Chełmka, chwalili nasz kraj i zachwycali się naszą gościnnością – zaznacza Szyjka.

To co sie dzieje w Chełmku to dowód na to, że święto młodych pielgrzymów nie trwa tylko w stolicy Małopolski. - Wtorek w naszej gminie zdecydowanie należał do młodych. W ten dzień w Parku Rodzinnym setki młodych osób z Portugalii i Brazylii bawiło się wraz z mieszkańcami Chełmka, Gorzowa i Bobrka podczas pierwszego dnia Festiwalu Młodych, zorganizowanego przy okazji Światowych Dni Młodzieży – relacjonuje Szyjka. - Na scenie zaprezentowali się między innymi nasi lokalni twórcy, jak zespół Chełmkowianki, schole z poszczególnych parafii oraz „Młode juhasy z Ujsół”. Młodych gości najbardziej zaabsorbowały przygotowane tańce oraz możliwość wystąpienia na scenie.

Dodaje, że w tym dniu przybyli do parku mogli zobaczyć nie tylko dobrą zabawę, ale także ogromną spontaniczność młodych ludzi, którzy raz po raz włączali się we wszystkie proponowane przedsięwzięcia. Na zakończenie Portugalczycy zaprezentowali swój hymn, na co polska młodzież odpowiedziała tym samym.

eł/fot. UM Chełmek

źródło: UM Chełmek

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl