Parada Smoków
Rozmaitości
Czwartek, 30 czerwca 2016 11:53

Ryczów/Łączany. Oby nie przyszła Wielka Woda...

Mieszkańcy terenów zlokalizowanych nad potokiem Półwiejskim od lat z niepokojem śledzą poziom płynącej w nim wody. Obawiają się, że żywioł może zagrozić ich domom, zwłaszcza, że stan rzeczki i jej zabezpieczenia pozostawia wiele do życzenia. Niestety... jak to zwykle bywa w podobnych okolicznościach, na zabezpieczenie ich domów pieniędzy brak.
O zabezpieczenie wału potoku Półwiejskiego w Ryczowie i Łączanach radny wojewódzki Rafał Stuglik apelowa już w lutym. W odpowiedzi uzyskał informacje, że Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie czyni starania w celu pozyskania środków na opracowanie dokumentacji technicznej oraz wykonanie robót modernizacyjnych wspomnianych obwałowań.

Tymczasem mieszkańcy okolicznych terenów drżą o to, by woda w Wiśle się nie podniosła. - To stanowiłoby dla nich ogromne zagrożenie - zauważył Stuglik - Wały to jedno. Mieszkańcy ponadto zwracają się o konieczność odmulenia, oczyszczenia i odchwaszczenia a także poszerzenia dna koryta potoku Półwiejskiego.

Władze Małopolski przyznają, że stan walów w okolicach Ryczowa jest problematyczny, co potwierdziła nawet ekspertyza z 2012 roku. Cóż jednak z tego, skoro, jak poinformował Wojciech Kozak, wicemarszałek małopolski, "pomimo starań na dzień dzisiejszy Województwo Małopolskie nie posiada zapewnienia finansowania realizacji powyższych obwałowań"...

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl