Rozmaitości
Piątek, 2 grudnia 2011 17:11

Rusza nowa wersja serwisu o jakości powietrza w Małopolsce

W najbliższy poniedziałek udostępniony zostanie serwis o jakości powietrza w Małopolsce. Można będzie znaleźć aktualny poziom zanieczyszczeń notowany na 11 automatycznych stacjach pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także sprawdzić przewidywane na najbliższe dni zmiany wielkości zanieczyszczenia powietrza.
Eksperci z Politechniki Warszawskiej wykorzystują numeryczne prognozy pogody i model chemii atmosfery najnowszej generacji, by prognozować wystąpienie wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza na obszarze całego województwa.

Szczegółowe godzinowe prognozy poziomów pyłu PM10 oraz ozonu w powietrzu będą prezentowane dla 23 miast w Małopolsce. Będzie to: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Bochnia, Brzesko, Chrzanów, Dąbrowa Tarnowska, Gorlice, Krynica Zdrój, Limanowa, Miechów, Myślenice, Nowy Targ, Olkusz, Oświęcim, Proszowice, Skawina, Sucha Beskidzka, Trzebina, Tuchów, Wadowice, Wieliczka, Zakopane. Dla Krakowa będą dodatkowo wyświetlane szczegółowe dane dla pyłu PM2,5 oraz dwutlenku azotu.

Zastosowany w serwisie europejski wskaźnik jakości powietrza (tzw. CAQI) umożliwi jednoczesną ocenę wszystkich szkodliwych substancji w powietrzu oraz pozwoli na obiektywne porównanie stanu zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce z innymi miastami w Europie.

Serwis będzie oferował prostsze i czytelniejsze komunikaty o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego i alarmowego oraz zalecenia wybitnych specjalistów z Collegium Medicum UJ dotyczące zachowania się osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenia: kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych, chorych na astmę, alergików. Ostrzeżenia dla obszaru wybranego miasta będą wysyłane do wszystkich, którzy zapiszą się do newslettera lub kanału RSS. Codziennie o godz. 7 rano przekazywane będą prognozy na dzień bieżący i dwa kolejne.

- Udostępniona zostanie również możliwość wygenerowania kodu banera, który wklejony na dowolną stronę internetową będzie prezentował prognozę jakości powietrza w wybranym mieście na najbliższe dni. Zachęcamy do umieszczania banera na stronach urzędów miast, wszelkich serwisów informacyjnych, a także prywatnych stronach użytkowników internetu - namawiają przedstawiciele Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Serwis prowadzony jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego na stronie www.malopolska.pl/powietrze. Ze względu na prace wdrożeniowe nowych funkcjonalności strona z prognozami zanieczyszczenia powietrza będzie niedostępna od godzin wieczornych w piątek 2 grudnia do poniedziałku 5 grudnia.

opr. s/

źródło: Biuro Prasowe UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl