Rozmaitości
Piątek, 25 lipca 2014 12:51

Rusza VI Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

Sobotnim wyjściem na Giewont rozpocznie się tradycyjna Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel. Hasło tegorocznej peregrynacji brzmi: "Najważniejsza droga wiedzie do świętości".
W sobotę o godz. 8.00 w kościele św. Krzyża w Zakopanem odprawiona zostanie msza św. Następnie uczestnicy peregrynacji wyjdą na Giewont. Potem powrót do Zakopanego i nocleg w stolicy Tatr. W niedzielę rozpocznie się wyprawa rowerowa.

- Pomysł przejazdu rowerami spod Giewontu, od Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Górali Polskich do Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza powstał jako kontynuacja pieszych pielgrzymek - Kaszubskiej z Helu (2005 rok) na Giewont oraz Góralskiej z Giewontu na Hel (2006 rok) - przypominają organizatorzy.

Program VI Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej z Giewontu na Hel 26.07.2014 – 03.08.2014

26.07.2014 (sobota)– godz. 8.00
Msza Św. w Kościele św. Krzyża w Zakopanem. Następnie wyjście na Giewont i powrót do Zakopanego.

27.07.2014 (niedziela)– Zakopane – Rychwałd – ok. 125 km.
Godz. 6.45 – Zbiórka przed Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz błogosławieństwo Ojców Pallotynów. Przejazd do Olczy, do Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik, a następnie dojazd do Ludźmierza.
Godz. 11.00 – uroczysta Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu i modlitwa u stóp „Gaździny Podhala”. Słynąca łaskami pozłacana figura przedstawia Matke Bożą trzymającą w jednej ręce Dzieciątko a w drugiej berło. Obie figury ozdabiają pozłacane korony. Zakończenie etapu w Rychwałdzie na Żywieczczyźnie, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Uznany za cudowny obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej, umieszczony w centralnej części ołtarza głównego, pochodzi z początku XV wieku i reprezentuje styl bizantyjski. Namalowany jest na lipowej desce, ma wymiary 91,5 cm x 113,5 cm. Na złotym tle występuje postać Matki Bożej, trzymająca na lewej ręce Dzieciątko Jezus, a prawą ręką je błogosławiąca. Cudownym obrazem opiekują się Ojcowie Franciszkanie. Ciekawostką jest, że w klasztorze można uzyskać poradę lekarską i nabyć słynne zioła w Infirmerii zielarskiej im.o.Grzegorza Sroki. Nocleg w Domu Pielgrzyma.

28.07.2014 (poniedziałek)– Rychwałd – Piekary Śląskie – ok. 140 km.
Dojazd do Piekar Ślaskich. Znajduje się tu Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich – największe na Śląsku miejsce pielgrzymkowe związane z kultem maryjnym. Początki sanktuarium w Piekarach Śląskich sięgają XVII wieku. W jego skład wchodzą: Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja oraz Kalwaria Piekarska. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Piekarskiej. Właściwy obraz znajduje się jednak w Opolu (W 1702 roku ze względu na bezpieczeństwo, które zagrożone było walkami religijnymi obraz Matki Bożej wywieziono do kościoła św. Krzyża w Opolu, gdzie znajduje się do dziś). Obecny obraz ma wymiary 99 x 77 cm, układ ma taki sam jak oryginał, tzn. Maryja trzyma Dzieciątko na lewej ręce, w prawej trzyma jabłko. Nocleg w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium oraz w Marianum – Archidiecezjalnym Ośrodku Charytatywno – Rekolekcyjnym w Piekarach Śląskich.

29.07.2014 (wtorek)– Piekary Śląskie – Wieluń – ok. 130 km
Dojazd do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu. Otaczany kultem obraz Matki Bożej Pocieszenia znajduje się w kaplicy po prawej stronie ołtarza głównego. Od początku obecności w Wieluniu uważano go za słynący łaskami. Obraz namalowano farbami olejnymi na luźno tkanym płótnie naklejonym na deskę lipową. Ma wymiary 84 x 66 cm. Przedstawia Maryję trzymającą na kolanach Dzieciątko Jezus. Maryja ubrana jest w suknię koloru jasnej czerwieni i granatowy płaszcz, na którym, w części opadającej przez lewe ramię, widnieje napis: „Monstra Te esse Matrem". Nocleg w Domu Pielgrzyma.

30.07.2014 (środa)– Wieluń – Gostyń – ok. 164 km
Dojazd do Klasztoru filipinów na Świętej Górze. Znajduje się tu Sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu. Bazylika jest zlokalizowana na wzniesieniu morenowym, nazwanym Świętą Górą, otaczającym od północnego wschodu miasto Gostyń. W prezbiterium ołtarz główny z lat 1723-1726 – dzieło Ignacego Provisore i Jana Siegwitza z Wrocławia. W ołtarzu cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem – Świętogórskiej Róży Duchownej z 1540 r. Nawa główna jest otoczona nawą boczną z sześcioma kaplicami. Nocleg w szkole i u sióstr zakonnych.
31.07.2014 (czwartek)– Gostyń – Szamotuły – ok. 115 km

Przejazd z Gostynia do Szamotuł. Znajduje się tu Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W ołtarzu barokowym, wykonanym w 1701 r. przez franciszkańskiego mistrza Antoniego Swacha, znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia. Ten bezcenny skarb świątyni pędzla nieznanego malarza należy do typu ruskich ikon z I poł. XVII w. Obraz jest niewielki 26 x 32,5?cm, namalowany na drewnie. Ikona przedstawia wizerunek Matki Bożej Kazańskiej, przedstawiając Bogurodzicę o dużych, przepełnionych smutkiem oczach i poważnym wyrazie twarzy. To właśnie do Niej - Najlepszej Matki - od wieków przychodzą mieszkańcy Szamotuł i okolic, by powierzyć Jej swoje troski. Nocleg w Domu Pielgrzyma.

01.08.2014 (piątek)– Szamotuły – Chojnice – ok. 170 km
Dojazd do parafii w Chojnicach. Monumentalna bazylika w Chojnicach stoi na miejscu, gdzie od wczesnego średniowiecza skupiało się życie warownego grodu, osady targowej, a w późniejszym czasie miasta. W najważniejszym miejskim kościele chojniczanie umacniali wiarę i czerpali wskazówki moralne, uczyli się pokory i miłości. Fara, wyłączając kilkadziesiąt lat reformacji, stanowiła ostoję katolicyzmu i wywierała wielki wpływ na religijność mieszkańców ziemi chojnickiej. Prowadzona jest tu budowa Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Nocleg w schronisku młodzieżowym.

02.08.2014 (sobota)– Chojnice – Szemud – ok. 140 km
Przejazd do Szemudu przez Kartuzy, Kościerzynę i Sianowo. Kartuzy – stolica Kaszub, powiat partnerski dla powiatu tatrzańskiego. Miasto leży nad czterema jeziorami: Karczemne. Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko. Kościerzyna – stolica Kaszub, powiat partnerski dla powiatu nowotarskiego. Miasto to posiada dwa sanktuaria, co jest ewenementem w skali europejskiej: Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin oraz Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej. Sianowo – Sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej, Królowej Kaszub. Znajduje się tu wysoka na prawie pół metra rzeźba przedstawia siedzącą Maryję w pięknej złocistej szacie. W prawej ręce Madonna dzierży pozłacane berło, a na lewej trzyma przepasane złotą opaską Dzieciątko Jezus, które stoi na kolanach Matki. W lewej rączce mały Jezus trzyma pozłacane jabłko królewskie, a prawą dłoń unosi do błogosławieństwa. Według legendy figurę znalazła para narzeczonych w pobliskim krzaku paproci przy pobliskim jeziorze około 1450 roku. Następnie umieszczono ją w niewielkiej kapliczce, gdzie zasłynęła łaskami i cudami. Nocleg w Szemudzie w szkole. Szemud – gmina partnerska dla Gminy Spytkowice w powiecie nowotarskim.

03.08.2014 (niedziela)– Szemud – Hel – ok. 100 km
Przejazd z Szemudu do Swarzewa. O godz. 11.00 uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej – Królowej Polskiego Morza. W prezbiterium neogotyckiej świątyni, w drewnianym ołtarzu znajduje się cudowna figura Matki Bożej. Rzeźba z drzewa lipowego przedstawia Madonnę trzymającą w prawej ręce berło, a na lewym ramieniu Dzieciątko. Mały Jezus podnosi prawą rączkę w geście błogosławieństwa a w lewej trzyma kulę ziemską. Figurę otacza promienista aureola. Głowy Maryi i Jezusa zdobią złote korony. Następnie przejazd na Hel.

Organizatorem pielgrzymki jest Towarzystwo Cyklistów Orzeł Rabka – Zdrój. Patronat honorowy objął pomysłodawca pielgrzymki - Związek Podhalan.

Komitet Organizacyjny Pielgrzymki: Kazimierz Bielak dyrektor Pielgrzymki, Jan Blańda kierownik Pielgrzymki, ks. Tadeusz Skupień – Kapelan Pielgrzymki, wikariusz w parafii p.w.Św. Katarzyny w Nowym Targu, Piotr Winiarski, Anna Blańda, Stanisław Bryja oraz ks. Jarosław Czepczyński, wikariusz w parafii w.w.Matki Odkupiciela w Gdańsku.

opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl