Rozmaitości
Poniedziałek, 17 października 2011 10:33

Rozstrzygnięto plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski

Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna (Grand Prix), „Moc Żywiołów” w Niedzicy (atrakcja turystyczna), Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (wydarzenie), hotel Klimek SPA w Muszynie (baza noclegowa), Kawiarnia Tatrzańska w Tarnowie (baza gastronomiczna) oraz „Małopolska Wieś dla Dzieci” (agroturystyka) – to laureaci dwunastej edycji plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”.
Wyniki konkursu ogłoszono podczas piątkowych małopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się w Niedzicy, położonej na terenie Gminy Łapsze Niżne nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Głównym zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu „Wielkie Odkrywanie Małopolski” jest Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna. Muszyna triumfowała w kategorii „miejscowość/gmina”, a jednocześnie z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy otrzymała Grand Prix całego konkursu oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych na działania z zakresu promocji i rozwoju oferty turystycznej. Wyróżnienia
w kategorii „miejscowość/gmina” otrzymały: Rabka-Zdrój, Wysowa-Zdrój oraz dzielnica Mościce – Ogród Tarnowa.

W kategorii „atrakcja turystyczna” najlepsza okazała się „Moc Żywiołów” w Niedzicy. Wyróżniono „Małopolską Wieś Pachnącą Ziołami” oraz „Kosmiczną Fontannę” w Tarnowie. Nagrodę specjalną otrzymały Podziemia Rynku w Krakowie. Z kolei w kategorii „wydarzenie” najlepszy okazał się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Wyróżniono: „Święto Rydza” w Wysowej-Zdrój oraz Małopolski Festiwal Smaku. Nagrody specjalne otrzymały wydarzenia: „200 Lat Uzdrowiska Szczawnica” oraz Noc Synagog w Krakowie.

W kategorii „baza noclegowa” najlepszy okazał się hotel Klimek SPA w Muszynie (wyróżnienia: Bacówka w Jamnej i hotel Beskid w Nowym Sączu), Kawiarnia Tatrzańska w Tarnowie triumfowała w kategorii „baza gastronomiczna” (wyróżnienia dla restauracji Dwór w Niedzicy i Pasterniki w Krościenku), a „Małopolska Wieś dla Dzieci” wygrała w kategorii „agroturystyka” (wyróżnienia: Dom na Łąkach w Izbach i Rzepka w Czarnej Górze).

– W tym roku już po raz dwunasty dla samych siebie i dla naszych gości staraliśmy się odkryć najpiękniejsze miejsca w Małopolsce. Z jednej strony taki plebiscyt to swoista zabawa, jednak z drugiej strony jest to poszukiwanie prawdziwych wartości w tych miejscach, które są odkrywane oraz w ludziach, którzy te miejsca tworzą i reprezentują. Konkurs „Wielkie Odkrywanie Małopolski” odbywa się w kilku kategoriach, dzięki czemu mamy szansę pokazać bardzo różnorodną ofertę turystyczną naszego regionu. Cieszy nas również zainteresowanie ze strony samorządowców oraz osób prywatnych tworzących tę ofertę – mówi Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Grand Prix plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski” otrzymuje zawsze gmina, która podejmuje najbardziej profesjonalne działania na polu rozwoju turystyki. W 2010 roku laureatem Grand Prix była Gmina Łapsze Niżne i to właśnie w Niedzicy, położonej na terenie tej gminy odbyły się tegoroczne małopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki. We wcześniejszych latach Grand Prix zdobywały m.in.: Szczawnica, Tarnów, Czorsztyn, Wysowa-Zdrój, Lipnica Wielka, Krynica-Zdrój oraz Białka Tatrzańska.

Plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski organizowany jest przez „Gazetę Krakowską” przy udziale Województwa Małopolskiego, Małopolskiej Organizacji Turystycznej, a także Radia Kraków oraz TVP Kraków. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 168 kandydatów w sześciu kategoriach. Do ostatecznej rozgrywki kapituła konkursu dopuściła 122 uczestników, na których publiczność mogła głosować przez całe wakacje.

źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl