Rozmaitości
Wtorek, 9 kwietnia 2013 21:24

Rozrywka z profilaktyką

Zaawansowaną próchnicę ma blisko 90 % polskich dzieci, wady zgryzu niemal połowa. Jak wynika z badań przeprowadzonych w żłobkach, przedszkolach i szkołach u 42 proc. badanych trzeba usunąć co najmniej jeden ząb. Tymczasem próchnica może być początkiem wielu innych, chorób od przewlekłego kataru poprzez alergie po problemy z przewodem pokarmowym. Przegląd jamy ustnej dzieci będzie jedną z części prozdrowotnej akcji profilaktycznej, zaplanowanej w Tuchowie na początku maja.
W ramach Festiwalu 3MAJ SIĘ ZDRÓW pod hasłem medycznie-profilaktycznie przygotowano szereg działań, w tym edukację zdrowotną dla najmłodszych. Jedna z jej części będzie przegląd uzębienia maluchów, któremu towarzyszyć będzie akcja informacyjna, dotycząca poprawy świadomości prozdrowotnej rodziców i samych dzieci. Problem ze stanem uzębienia narasta z wiekiem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundacje Wiewiórki Julii dotyczy on blisko 80 % 5-latków i prawie 92 % 15-latków. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest zamykanie gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Ponadto w Tuchowie i w Ciężkowicach można będzie wykonać badania w specjalnym słuchobusie. Używanie słuchawek dousznych i hałas komunikacyjny powodują często uszkodzenie słuchu, a nawet jego degradację. Prócz dokładnego badania audiometrycznego, można będzie także zasięgnąć porad specjalistów w dziedzinie ochrony przed hałasem. W tuchowskiej części Festiwalu Dobrze Nastawionych można się będzie dowiedzieć więcej o właściwie komponowanej diecie. Zainteresowane osoby będą mogły także wykonać EKG, zmierzyć ciśnienie czy poziom glukozy. Wyniki badań można będzie na miejscu wstępnie zinterpretować.

Przewidziano pogadanki w ramach mini szkoły rodzenia. Zaplanowano konsultacje z rehabilitantem ginekologiczno - położniczym w ramach rehabilitacji poporodowej oraz naukę samobadania piersi. W programie znalazły się także pokazy pierwszej pomocy.

Festiwal 3 MAJ SIĘ ZDRÓW potrwa od 2 do 4 maja w Tarnowie, Tuchowie i Ciężkowicach. Prócz działań prozdrowotnych wypełni go blok imprez sportowych, konkursy i przede wszystkim mnóstwo koncertów.

opr.s/ zdj. organizatora

źródło: CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW Sp. z o.o.

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl