Kuter
Rozmaitości
Piątek, 28 kwietnia 2017 15:43

Rozpoczyna się Festiwal filmowy Netia Off Camera

Festiwal filmowy Netia Off Camera świętuje w tym roku dziesiąte urodziny. Jak co roku uczestnicy największego festiwalu kina niezależnego w Polsce mogą liczyć na dziesięć dni wypełnionych projekcjami i spotkaniami z artystami.
10. edycja Netia Off Camera odbędzie się w dniach 28 kwietnia - 7 maja 2017. Festiwal otworzy uroczysta gala (28 kwietnia o godzinie 20:00 w kinie Kijów.Centrum), na której wystąpi Buslav, a goście obejrzą premierowo film "Mleczna droga" Emira Kusturicy.

200 filmów, które znalazły się w programie tegorocznej edycji Netia Off Camera, podzielono na piętnaście sekcji - w tym cztery nowe.

W sekcji "Aż po grób" zobaczymy melodramaty i produkcje skupione na porywach serca, mające na celu udowodnienie, że twórcze i inspirujące przepisania konwencji melodramatycznych wciąż jeszcze jest możliwe. W programie sekcji m.in. musical "Młodzi przebojowi" ("Sing Street"), młodzieżowe "The Edge of Seventeen" z Hailee Steinfelt, czy "Piękny drań", którego twórcy spotkają się z uczestnikami festiwalu.

Druga z nowości, sekcja "Przyszłość nadejdzie dziś", jest zaproszeniem do wspólnego zastanowienia się nad przyszłością, która jak w utworze The Doors, jest bliżej i nadejdzie szybciej, niż nam się to wszystkim zdaje. W programie m.in. "Przebudzeni" z Kristen Stewart i Nicolasem Houltem, czy nagrodzone w Wenecji i Sztokholmie "Evolution".

Filmy prezentowane w ramach sekcji "Silna płeć" dotykają tego, co nurtuje, fascynuje, cieszy, gnębi czy frustruje współczesne kobiety. Co jest dla nich ważne, o co walczą, z czym muszą się borykać? W programie m.in. izraelski dramat w reżyserii Maysaloun Hamoud "In Between", czy feministyczny horror "Prevenge".

Ostatnia nowość w programie sekcji to "Ludzie to fikcja?", która nakłania do zmiany optyki i spojrzenia na pozycję człowieka w świecie i jego związki ze zjawiskami, jakie przyjęto uważać za "wynaturzenie". Filmowcy proponują widzom czasem prześmiewcze i sarkastyczne, innym razem przerażające i złowieszcze, w końcu zupełnie poważne podejście do trudnych problemów i dylematów, przeniesionych z powodzeniem na duży ekran. Produkcje w tej sekcji to m.in. komedia sci-fi Monstrum ("Colossal") z Anne Hathaway i Danem Stevensem czy eksperymentalny dokument "Film o szczurach".

W sekcji "Amerykańscy niezależni" zobaczymy kino z USA powstające poza głównym nurtem. Celem "Odkryć" jest prezentacja polskiej publiczności najnowszych tytułów uznanych reżyserów oraz początkujących filmowców, którzy zwrócili na siebie uwagę widzów i krytyków. W "Festiwalowych hitach" zobaczymy produkcje wyróżnione wcześniej na światowych imprezach filmowych.

Najwięcej emocji budzą jak zawsze sekcje konkursowe. W ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych dziesięć tytułów będzie ubiegało się o Nagrodę Kulczyk Foundation - 300 tys. zł. O nagrodę konkurować będą: "Amok","Gwiazdy", "Jestem mordercą", "Kamper", "Plac zabaw", "Szatan kazał tańczyć", "Sztuka kochania", "Wołyń", "Wspomnienie lata" i "Zjednoczone Stany Miłości". Zwycięski film poznamy 6 maja podczas gali finałowej. Tego samego wieczoru dowiemy się również, do kogo trafi główny laur – Krakowska Nagroda Filmowa (100 tys. dolarów) przyznawana w ramach Konkursu Głównego Wytyczanie Drogi. Filmy startujące w konkursie głównym to: "A Date for Mad Mary", "Brud", "Butterfly Kisses", "Columbus", "Dayveon", "Jean of the Joneses", "Ostatnia rodzina", "Pop Aye", "Rana" i "Worldly Girl".

Pokazy na Netia Off Camera nie ograniczają się tylko do sal kinowych - podczas długiego majowego weekendu kino opanuje praktycznie całe centrum miasta. Filmy z programu będzie można oglądać także w nad Wisłą, w plenerze w centrum, a nawet na dachach budynków. W ramach "Dachowania" projekcje odbędą się w kinie Nimfa, znajdującym się na pływającym statku (Bulwar Czerwieński), na dachu hotelu Poleskiego (ul. Sandomierska 6), Hotelu Rubinstein (ul. Szeroka 12) i Międzynarodowego Centrum Kultury (Rynek Główny 25). Bohaterem seansów na nadwiślańskich bulwarach będzie m.in. Woody Allen - na świeżym powietrzu zostaną zaprezentowane "Blue Jasmine", "Co nas kręci, co nas podnieca", "Nieracjonalny mężczyzna" i "Magia w blasku księżyca". Na placu Szczepańskim krakowanie obejrzą w plenerze zarówno nowości (oscarowy "Moonlight", "Tancerka"), jak i hity, które nigdy się nie starzeją ("Dzikość serca", "Być jak Stanley Kubrick").

Na 10. Netia Off Camera pojawi się ponad 50 twórców - aktorów,reżyserów, scenarzystów czy producentów. Wśród nich m.in. Wojciech Smarzowski, Katarzyna Herman, Michalina Łabacz, Mirosław Haniszewski, Jacek Braciak, Arkadiusz Jakubik, Sebastian Fabijański, Daniel Olbrychski, Maria Sadowska czy Katarzyna Rosłaniec. W czwartek 4 maja uczestnicy będą mogli spotkać się z Andrew Scottem, znanym głównie z roli Moriarty'ego w serialu "Sherlock", który w Krakowie ędzie promować swój najnowszy film "Piękny drań".

Organizatorzy festiwalu zapraszają również do Miasteczka Filmowego, które tradycyjnie zostanie ulokowane na placu Szczepańskim. Każdego festiwalowego dnia Olivier Janiak o 12:00 i 16:00 będzie spotykać się z gwiazdami - swój udział potwierdzili m.in. Jan P. Matuszyński, Michalina Łabacz, Weronika Rosati, Tomasz Karolak czy Urszula Grabowska.

W tegorocznej edycji festiwalu do programu powraca Off Scena - muzyczne uzupełnienie programu. Podczas siedmiu festiwalowych wieczorów publiczność czeka siedem koncertów. Idea, która przyświeca muzycznej odsłonie Festiwalu to konfrontacja międzynarodowych projektów muzycznych o uznanej renomie z twórczością artystów nowatorskich, świeżych i niezależnych, którym Netia Off Camera daje szanse na poszerzenie grona sympatyków. W ramach tegorocznej Off Sceny wystąpią m.in. Buslaw, Phoria, Kubaterra, Dillon, Seals, Snowman czy Kortez. Canal+ SerialCon

Czwarta edycja najstarszego polskiego wydarzenia poświęconego wyłącznie serialom w tym roku odbywa się pod nazwą Canal+ SerialCon. Perspektywa fanowska łączy się z akademicką i branżową. Na uczestników czeka szereg prelekcji, dyskusji panelowych, warsztatów i wykładów przygotowanych przez krytyków, dziennikarzy, naukowców, blogerów, podcasterów i youtuberów. O pracy nad serialami opowiedzą ich twórcy, zarówno ci stojący przed kamerą – aktorzy – jak i ci sterujący serialowym światem zza niej: scenarzyści, reżyserzy i producenci. SerialCon odbędzie się w dniach 1-3 maja (poniedziałek-środa) w krakowskiej Artetece (ul. Rajska 12).

Tomasz Cichocki i materiały prasowe festiwalu Netia Off Camera
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl