Rozmaitości
Niedziela, 14 kwietnia 2013 19:26

Rozpoczęły się żabie gody (zdjęcia i film)

NOWY TARG/KRAUSZÓW. Żaba to ma ciężkie życie. Z jednej strony niby są drapieżnikami (polują na owady i inne bezkręgowce), ale z drugiej - same są łatwym padają łupem innych, większych drapieżników. Żabie gody mają dość żywiołowy przebieg.
Na zdjęciach - żaba trawna (Rana temporaria), gatunek płaza z rodziny żabowatych. Podobnie jak żaba dalmatyńska i moczarowa należy do tzw. żab brunatnych. Występuje w większej części Europy i zachodniej Azji.

Rozmnaża się w płytkich zbiornikach wodnych. Osobniki dorosłe są mięsożerne, poza sezonem rozrodczym wiodą lądowy tryb życia, polując zmierzchem i nocą. Zdarzają się przypadki zmiany płci. Ten popularny płaz nie jest zagrożony wyginięciem, pomimo to figuruje w licznych Czerwonych Księgach i Listach. Ich przeżywalność określa się na poziomie 0,8. Negatywny wpływ na te płazy ma m.in. zanieczyszczenie środowiska i fragmentacja siedlisk.

Kijanki przeobrażają się od czerwca do sierpnia.

W górach, na różnych wysokościach żabie gody odbywają się w różnym czasie. W niższych położeniach, na młakach w dolnym reglu, można je oglądać początkiem kwietnia. Im wyżej - tym dłużej trwa hibernacja.

Film przesłał nam Szymon. Dziękujemy.

s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl