Rozmaitości
Piątek, 4 lutego 2011 18:14

Rozpoczęły się prace przy budowie Panteonu Narodowego

KRAKÓW. Ruszyły prace nad budową Panteonu Narodowego w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ma to być miejsce spoczynku Polaków najbardziej zasłużonych na niwie kultury, sztuki i nauki. Otwarcie Panteonu Narodowego planowane jest na koniec wrześnie przyszłego roku.
Dokładna data oddania obiektu to 27 września. W 2012 r. przypadnie wtedy 400. rocznicę śmierci księdza Piotra Skargi, spoczywającego w jednej z podziemnych krypt świątyni.

Każdy może uczestniczyć w budowie Panteonu. W tym celu przygotowano trzy rodzaje cegiełek: kartę pocztową ze współczesnym widokiem kościoła św. Piotra i Pawła, wydruk litografii ze zbiorów Biblioteki PAU i PAN w Krakowie z roku 1880 także z wizerunkiem świątyni oraz numerowane grafiki autorstwa Jerzego Dmitruka.

- Każdy może wesprzeć budowę Panteonu kupując specjalnie przygotowaną cegiełkę, chcemy, żeby w zbiórkę włączyło się społeczeństwo całej Polski - mówi KAI prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy. „Najdroższe z cegiełek można zamówić także drogą elektroniczną, a najtańsze będą mogli kupić zwiedzający kościół św. Piotra i Pawła” – dodaje.

O tym, kto będzie spoczywał w kryptach zasłużonych będzie decydować kapituła, która zostanie wyłoniona pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Na jej czele miałby stać prezydent Polski. W sumie planowane jest 6 lub 8 krypt. Prawdopodobny koszt całej budowy może wynieść nawet 50 mln zł.

Więcej informacji o samym Panteonie Narodowym można znaleźć na stronie: www.panteonnarodowy.pl.

s/

źródło: KAI

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl