Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 27 marca 2017 20:21

Rozpoczął się III Europejski Kongres Samorządów

Blisko 2000 ekspertów z ponad 40 krajów, 80 wydarzeń, które będą relacjonowane przez ponad 150 dziennikarzy – tak w liczbach wygląda dwudniowy program III Europejskiego Kongresu Samorządów. Wśród liderów samorządowych, którzy wezmą udział w obradach, są również marszałek Jacek Krupa, wicemarszałek Wojciech Kozak i członkowie zarządu – Grzegorz Lipiec i Leszek Zegzda.
Przez najbliższe dwa dni stolica Małopolski stanie się forum dyskusji na tematy związane z rozwojem polityki regionalnej i samorządności. Pod hasłem „Samorządy w obliczu wyzwań XXI wieku” będą się odbywać sesje plenarne, panele dyskusyjne i inne wydarzenia III Europejskiego Kongresu Samorządów.

Pierwszy dzień zdominuje sesja plenarna pod tytułem „Europa w obliczu globalnych zmian a samorząd przyszłości”. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się m.in. Emil Boc – Premier Rumunii (2008–2012), François Decoster – Przewodniczący Komisji ds. Obywatelstwa, Zarządzania, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych w Komitecie Regionów Unii Europejskiej czy kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Na wieczór zaplanowano m.in. tradycyjną galę nagrody Lider Samorządu, która stanowi wyróżnienie dla najlepszego wójta, burmistrza oraz prezydenta gminy, która w ostatnim dziesięcioleciu (lata 2006 – 2015) w największym stopniu poprawiły swoją sytuację finansową, m.in. powiększając dochody, pozyskując środki unijne i inwestując. Statuetkę jednemu z laureatów wręczy marszałek Jacek Krupa.

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Samorządów zapowiada się równie intensywnie. O godz. 9.00 marszałek Jacek Krupa weźmie udział w dyskusji na temat "Europejski Region Przedsiębiorczości. Droga do sukcesu", a Leszek Zegzda z zarządu będzie debatował nad rolą samorządów turystycznych. Z kolei o godzinie 11.20 marszałek Małopolski będzie się dzielił swoimi refleksami dotyczącym inteligentnego rozwoju regionów i miast. O 15:30 rozpocznie się natomiast panel dyskusyjny poświęcony efektywnej gospodarce wodnej, w którym w roli eksperta wystąpi m.in. wicemarszałek Wojciech Kozak. 10 minut później w krakowskim ICE ruszy też dyskusja pt. „Jak rozwijać transgraniczną infrastrukturę”, w którym weźmie udział m.in. Grzegorz Lipiec z zarządu.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl