Golemo
Rozmaitości
Niedziela, 10 grudnia 2017 13:41

Rozpoczął się 10 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia (zdjęcia)

W festiwalowym konkursie zobaczymy w tym roku aż 16 przedstawień. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: „teatr w ruinie”.
Zobaczymy w tym roku: 16 spektakli w konkursie INFERNO, 11 w sekcji PURGATORIO i 4 w sekcji młodych twórców PARADISO. Wyniki konkursu INFERNO poznamy 16 grudnia.

Tegoroczny festiwal potrwa do 16 grudnia, jego organizatorami są Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, partnerami Gmina Miejska Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza oraz firmy City, AMS i BoConcept.

Virginie Despentes jest gwiazdą współczesnej literatury francuskiej sławą dorównująca cenionemu w Polsce Michelowi Houellebecqowi. Powieść „Vernon Subutex” jest przez wielu uważane za opus magnum autorki.
Tytułowy bohater zostaje eksmitowany z mieszkania, dorobek życia pakuje do jednej walizki. W poszukiwaniu noclegu odwiedza starych przyjaciół i zupełnie nieznane osoby. Tymczasem zawartość walizki budzi niepokój wpływowych osób, w pewnym momencie szuka go coraz więcej ludzi przynależących do różnych warstw i środowisk. Tym samym wyłania się przejmujący portret społeczeństwa XXI wieku. Jedną z wielu wartości książki jest próba odnalezienia przestrzeni, która mogłaby łączyć ludzi niezależnie od poglądów, życiorysów, tożsamości. Muzyka, którą rozsiewa i zakorzenia wśród ludzi główny bohater zdaje się odpowiadać na ich nienazwane tęsknoty, pominięte potrzeby. Muzyka pozwala im odrzucić nawykowe działania, pozwala im się zatrzymać i wspólnie celebrować obecność. W powieści uderzające jest czułe, empatyczne i pełne wyrozumiałości dla ludzkich słabości, spojrzenie na opisywanych bohaterów. To jedna z nielicznych współczesnych powieści, która w wiarygodny sposób przywraca wiarę w człowieka i budzi tęsknotę za bardziej wspólnotowym funkcjonowaniem. Zaproponowana przez autorkę perspektywa zachęca do otwartości, uważności i troski o ludzi wokół, uwrażliwia na tych, których lęk czy nawyk każe pomijać. „Vernon Subutex” daje nadzieję, że równość i braterstwo są możliwe.

reżyseria: Wiktor Rubin
dramaturgia: Jolanta Janiczak
kostiumy: Hanna Maciąg
scenografia: Michał Korchowiec
wideo: Przemek Czepurko
multimedia: Wiktor Bagiński
muzyka: Krzysztof Kaliski
reżyseria światła: Michał Głaszczka
asystent reżysera: Mira Mańka
inspicjent : Iwona Cieślik
producent: Agata Schweiger
asystent reżysera: Wiktor Bagiński
tłumaczenie: Jacek Giszczak

Obsada:
Dominika Bednarczyk, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Ewelina Przybyła, Karolina Staniec (gościnnie), Natalia Strzelecka, Anna Tomaszewska, Marta Waldera, Ewa Nowakowska-Włodek (goscinnie), Wiktor Bagiński (gościnnie), Tomasz Międzik, Antoni Milancej, Grzegorz Łukawski, Krzysztof Piątkowski, Karol Kubasiewicz, Feliks Szajnert, Krzysztof Zarzecki (gościnnie)


Tomasz Cichocki i materiały prasowe festiwalu Boska komedia
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl