Rozmaitości
Piątek, 18 grudnia 2020 11:00

Rocznica śmierci alianckiego lotnika

17 grudnia odbyły się uroczystości upamiętnienia 76 rocznicy śmierci sierżanta Alvina J. Ellina zastrzelonego po wyskoczeniu na spadochronie z uszkodzonego amerykańskiego samolotu bombowego wracającego z nalotu na Blachownie i tamtejsze zakłady chemiczne.
Kule niemieckiego żandarma dosięgnęły sierżanta jeszcze w powietrzu, tym samym była to zbrodnia wojenna - nie miał jakiejkolwiek szansy podjęcia walki czy poddania się.

Został pochowany 19 października 1944 roku przy płocie obok kaplicy na Jawiszowickim cmentarzu, gdzie po wyzwoleniu 21 października 1945 roku przeniesiono jego szczątki i uroczyście pochowano go we właściwej mogile, wtedy jeszcze jako nieznanego lotnika. Powtórnie był ekshumowany 18 października 1947 roku, a jego szczątki rozpoznane już jako sierżanta Alvina J. Ellina zostały zabrane przez przedstawicieli Armii Stanów Zjednoczonych na jeden z amerykańskich cmentarzy wojskowych.

Lotnik ten w chwili śmierci miał 19 lat, był tylnym strzelcem w bombowcu amerykańskiej Latającej Fortecy B17. Z całej dziesięcioosobowej załogi, która wyskoczyła na spadochronach nad Jawiszowicami zginął tylko on . Ośmiu trafiło do niewoli a jeden dzięki pomocy okolicznych mieszkańców i żołnierzy z oddziału Armii Krajowej powrócił do swej jednostki we Włoszech.

Zestrzelonym nad Jawiszowicami przez niemiecka baterie przeciwlotnicza Flak stacjonującą w Przecieszynie samolotem był Boeing B-17 Flying Fortress o imieniu własnym Św. Franciszek (St.Francis).

Mimo trudnych czasów epidemii poprzez symboliczne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, jak co roku, w tym miejscu, uczczono pamięć o tym wydarzeniu. Uroczystości odbyły się zgodnie z nakazami i zakazami sanitarnymi, obowiązującymi w naszym kraju, w związku ze stanem epidemii, który teraz mamy.

W upamiętnieniu udział wzieli Burmistrz Brzeszcz Pan Radosław Szot, przedstawiciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Jawiszowicach Pani Barbara Fender, Pani Monika Brońka i Pan Mateusz Strzelczyk, delegacja Fundacji
Pobliskie Miejsca pamieci Auschwitz-Birkenau z Panią Prezes Agnieszką Molendą-Kopijasz.

Pamiętajmy o tym, że to właśnie dzięki uczniom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Jawiszowicach Szkoły Podstawowej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pamięć o tych wydarzeniach i opieka nad grobem jest nadal tak żywa w naszym lokalnej społeczności.

mat. prasowe
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl