Rozmaitości
Piątek, 7 listopada 2014 08:52

Rewelacyjna wystawa w krakowskim PCK już otwarta

Małopolski oddział PCK przygotował krakowianom nie lada niespodziankę. Zgromadził nie pokazywane nigdy dotąd eksponaty z czasów Wielkiej Wojny związane z działalnością organizacji czerwonokrzyskich.
Nim powstał Polski Czerwony Krzyż na terenie Królestwa Polskiego działało wiele organizacji czerwonokrzyskich pomagających ludności i żołnierzom walczącym o niepodległość. Wiedza społeczeństwa o tych szlachetnych i pięknych działaniach jest bardzo niewielka lub prawie żadna. O działalności i zasługach Galicyjskiego Towarzystwa Pań i Panów Czerwonego Krzyża, Galicyjskiego Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża, Samarytanina Polskiego czy służbie sanitarnej Legionów Polskich nie można dowiedzieć się nawet z podręczników szkolnych do historii. Niebagatelną rolę w przygotowaniu wystawy odegrała pomoc krakowskich Dominikanek i Szarytek. Siostry udostępniły swoje eksponaty z czasów Wielkiej Wojny. „Atutem ekspozycji jest jej unikatowość. Krakowianie i goście mogą zobaczyć dotąd nigdzie nie oglądane pamiątki a także pokazywane publicznie po raz pierwszy fotografie pochodzące ze zbiorów Archiwum PCK, Narodowego Archiwum Cyfrowego czy Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo oraz Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego”- mówi Dyrektor małopolskiego oddziału PCK Małgorzata Pyka. Organizatorzy szczególnie zapraszają wycieczki szkolne. To dla nich wystawa będzie czynna także w godzinach zajęć szkolnych

Ekspozycja przygotowywana z okazji 100. rocznicy wybuchu I Wojny Światowej oraz 95. rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża otwarta jest do 31 marca 2015 r. w siedzibie Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, ul. Studencka 19, I piętro, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-15.00. Istnieje możliwość obejrzenia wystawy w innym terminie i godzinach, wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorem. Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Kontakt: e-mail: krakow.mph@pck.org.pl, tel. 12 422 91 15 w. 32. Wstęp wolny.

Anna Mączka
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl