Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 2 września 2013 17:41

Relacja z SIAF (zdjęcia)

SŁOWACJA. W miejscowości Sliać (160 km od Nowego Targu) zakończyły się najbardziej oczekiwane w roku pokazy lotnicze SIAF (Slovak International Air Fest). W tegorocznej edycji imprezy zaprezentowano 85 samolotów z 14 krajów, w tym z Polski – Mig-15 oraz Su-22. Lotnisko odwiedziło 100 tys. widzów.
SIAF 2013 jest coraz lepszą imprezą, która widnieje już w kalendarzach fanów lotnictwa z całej Europy. W tym roku, podobnie jak w Radomiu, pokazy były uboższe jeśli chodzi o grupy akrobacyjne, ale program był cały czas wypełniony dynamicznymi pokazami samolotów z różnych epok. Oprócz ryczących samolotów myśliwskich, takich jak F16, Su-22, Su-27, Eurofighter Typhoon, Mig-29, Jas-39 Gripen – zaprezentowały się najstarsze myśliwce, które udział brały podczas I Wojny Światowej - Sopwith Strutter oraz Fokker e III.

Dużą dawkę emocji zaprezentowali również piloci małych samolotów akrobacyjnych. Zoltan Veres latający na bardzo popularnym modelu Extra 300, samolotem wyczyniał na niebie cuda, a pokaz Martina Sonki, wyglądał jakby bawił się ktoś dużym modelem na zdalne sterowanie, który przeczy wszelakim zasadom grawitacji – zwłaszcza, kiedy pilot wykonał efektowny zawis na śmigle kilkadziesiąt metrów nad pasem.

Airshow w Sliać odwiedzam już trzeci rok z rzędu i muszę przyznać, że Słowacy uczą się bardzo szybko robić coraz lepsze pokazy. Braki na niebie, szybko wypełniają ciekawymi pokazami (w tym roku w tym samym czasie odbywają się pokazy lotnicze w Moskwie oraz w Jesolo we Włoszech), a problem komunikacji na drodze przy lotnisku praktycznie nie istnieje. Dojazd z Nowego Targu zajmuje 2-2,5h.

SIAF 2013 w liczbach:
Liczba krajów uczestniczących – 14
Liczba uczestników – 698
Liczba samolotów – 85
Liczba stoisk – 66
Liczba osób obsługi 296
Liczba ekranów wielkoformatowych – 4
Długość barierek 5660m
Worki na odpady 49000 szt.

Tekst i zdj. Michał Adamowski
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl