Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 3 października 2016 23:50

Relacja z II Rajdu Szlakami Oddziału Partyzanckiego AK Wojciecha Bolesława Duszy "Szaroty" - "Chłopy z Bucznika"

W ostatnim dniu września w jesiennej scenerii lasów Pasma Podhalańskiego odbył się II Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego AK kpt. Bolesława Duszy „Szaroty” - „Chłopcy z Bucznika”.
Wzięło w nim udział ponad 330 osób z 14 szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych oraz dodatkowo 9 trzyosobowych patroli w biegu na orientację.

Ta inicjatywa Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica” oraz Szkół Podstawowych z Bielanki i Sieniawy wzoruje się na postaci najmłodszego partyzanta OP AK “Szaroty śp.Władysława Szepelaka “Młodego” z Bielanki, który przez wiele lat upamiętniał walkę swoich kolegów m.in. pomnikiem na miejscu przysięgi partyzantów „Szaroty”. Dlatego właśnie tam, w lesie Buczniku nad Bielanką, zgromadziła się młodzież z kilkunastu szkół gmin Raba, Czarny Dunajec, Nowy Targ, Szaflary, Poronin aby podczas polowej Mszy św. wspomnieć poległych bohaterów.

Historycy – dr Dawid Golik z krakowskiego IPN oraz Zbigniew Sikora przypomnieli postać pierwszego dowódcy pierwszego oddziału partyzanckiego Podhala walczącego o niepodległość Polski z niemieckim okupantem. O obowiązku pamięci historycznej Polaków i pielęgnowaniu tradycji małej Ojczyzny wspomnieli parlamentarzyści RP – Anna Paluch i Edward Siarka – współorganizatorzy tego wydarzenia. Rajd wspólorganizowali również : IPN Oddział Kraków, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Stowarzyszenie Odra- Niemen Oddział Małopolski, GOK w Rabie Wyżnej, ŚZŻ AK koło Nowy Targ. Rekonstruktorzy przywołali epizody przysięgi partyzantów z maja’43r. oraz walki Żołnierzy Wyklętych z drugim okupantem po 47 r. na terenie Raby Wyżnej i Sieniawy – OP ROAK Wiarusy.

Uczestnicy rajdu w Apelu Poległych złożyli w hołdzie pamięci znicze i biało-czerwone kwiaty na symbolicznym grobie zamordowanych członków rodziny Szepelaków w Bielance. Wyznaczone delegacje przeszły pod tablice poświęcone ofiarom II Wojny Światowei oraz na mogiłę śp. Władysława Szepelaka. Następnie cały rajd przeszedł z Bielanki pod Żeleźnicę, gdzie odbyła się patrolowa gra terenowa i turniej wiedzy historycznej o partyzantach „Szaroty”, trasie kurierskiej wiodącej przez granicę GG i teren Raby Wyżnej, o Konfederacji Tatrzańskiej oraz Żołnierzach Wyklętych ZP "Błyskawica". Po wzmocnieniu pyszną grochówką przygotowaną przez gaździny z orawskiej Bukowiny młodzież zeszła na metę rajdu do Odrowąża – rodzinnej miejscowości partyzanckiego dowódcy Bolesława Duszy. Przy pomniku poległych w latach wojny żołnierzy, partyzantów i mieszkańców z okolicznych wiosek odbyło się podsumowanie zmagań rajdowych. I miejsce zdobył żeński patrol z gimnazjum w Poroninie, II miejsce- uczniowie SP w Skrzypnem a III – młodzież z gimnazjum w Ludźmierzu. Zwycięskie patrole odebrały medale, puchary i dyplomy, uczestnicy gry terenowej – nagrody książkowe z IPN a wszyscy rajdowicze pamiątkowe koszulki z postacią bohatera radu: górala z Odrowąża a zarazem sternika floty rzecznej– „Szaroty”.

PGRH ZP "Błyskawica", zdj. Paweł Garbacz
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
TDP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl