Rozmaitości
Środa, 24 października 2018 13:00

Regionalny Festiwal Kodowania w Oświęcimiu

Żory kodujo, Bojszowy programujo … a Oświęcim stwarza do tego doskonałe warunki! Biblioteka Galeria Książki, dzięki grantowi pozyskanemu z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w ramach obchodów Code Week zorganizowała Regionalny Festiwal Kodowania „Śląsk koduje Małopolskę.
Do współpracy zaproszono Miejską Bibliotekę Publiczną w Żorach oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Bojszowach, które aktywnie przyłączyły się do udziału w wydarzeniu.

Wydarzenie główne Festiwalu 8 października, rozpoczął Robot Dash, sterowany przez Prezydenta Miasta Oświęcim, Pana Janusza Chwieruta. Podczas otwarcia swoją działalność zaprezentowały Lokalne Kluby Kodowania z Oświęcimia, Bojszowów i Żor.

W ramach warsztatów dzieci konstruowały roboty z zestawów edukacyjnych Lego Wedo i Mindstroms, programowały Ozoboty i m-Boty, a za pomocą Makey Makey operowały miedzianego ludka. Atrakcją były również warsztaty drukowania 3D, dzięki którym uczestnicy stworzyli budowle w trójwymiarze. Młodzież mogła także przejechać się kolejką górską. Tak! Kolejką górską! Było to możliwe w Salonie VR i zabawie w wirtualnej rzeczywistości. Sporo radości sprawiła także zabawa na magicznym dywanie firmy Funtronic i programowanie w świecie Minecraft.

Jak zakończyć festiwal to tylko z przytupem, dlatego Robonoc, tańcem robotów otworzyła Grawitacja Dance Academy. Po warsztatach tanecznych 40 uczestników wykonywało ruchy ze skomplikowanej choreografii, zamieniając się na chwilę w bohaterów nocki: roboty!

Po tańcach w bibliotece zgasło światło, był to znak, że najwyższy czas włączyć latarki czołowe i w ich świetle konstruować roboty z Fabryką Kreatywności, kodować skomplikowane trasy dla Ozobotów a także prototypować i realizować projekty 3D.

O północy zaprosiliśmy koderów na wspaniały Robotort, ufundowany przez Cukiernię AWA.
Na zakończenie nocki młodym programistom wręczyliśmy upominki, podarowane przez lokalnego partnera Festiwalu Sklep komputerowy Hash.
Około 3:00 nad ranem sił starczało tylko na … spanie.

W ramach wydarzeń festiwalowych udział wzięło prawie tysiąc miłośników kodowania i programowania.

Warto dodać, że działania obejmujące Regionalny Festiwal Kodowania trwały od 24 września do 16 października. Uczniowie z lokalnych szkół podstawowych uczestniczyli w warsztatach: „Kodowanie na dywanie”, „Robot(t)yka” oraz „Internetowe akrobacje – poznajemy aplikacje”. Pracownicy Biblioteki przeprowadzili również warsztaty wyjazdowe dla szkół i klubów kodowania w miejscowościach bibliotek partnerskich.

Biblioteka to idealne miejsce do promowania nauki programowania dla dzieci i młodzieży. Tego typu warsztaty nie tylko uczą ich korzystania z nowych technologii, współpracy, ale przede wszystkim dają mnóstwo radości!


mat. prasowe
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl