Parada Smoków
Rozmaitości
Piątek, 22 grudnia 2017 13:20

Przystanki Filharmonia i Plac Inwalidów w nowej odsłonie

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie informuje, że od początku grudnia br. pasażerowie krakowskiej Komunikacji Miejskiej mogą podziwiać przystanki Filharmonia i Plac Inwalidów w nowej, artystycznej szacie. Głównym motywem wizualnym jest w obu przypadkach twórczość i osoba Stanisława Wyspiańskiego.
Do tej pory przystanek znajdujący się przy Filharmonii Krakowskiej inspirowany był witrażami artysty, które znajdują się w pobliskiej Bazylice Franciszkanów. Natomiast przystanek Plac Inwalidów zapraszał podróżnych do zapoznania się z przepiękną, baśniową wręcz wizją Wyspiańskiego w postaci obrazu „Poranek pod Wawelem”. Obecnie, omawiane wiaty przystankowe przykuwają uwagę odbiorców jeszcze ciekawszą, multimedialną odsłoną.

Prezentowane są na nich reprodukcje dzieł Stanisława Wyspiańskiego, inspirujące i zachęcające do „uruchomienia zmysłów”. Oczekujący pasażerowie, dzięki wbudowanym w wiaty urządzeniom mp3, mogą wysłuchać przewodnika oraz poczuć zapach kwiatów, nawiązujący do motywów pojawiających się w polichromiach i witrażach krakowskiego twórcy.

Wiaty w Krakowie zyskały nowy image z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w kwietniu br. Wtedy to w mieście pojawiło się sześć multimedialnych Przystanków Literackich Miasta Literatury UNESCO. Oprócz przystanków Filharmonia i Plac Inwalidów w projekcie zostały wtedy ujęte także: TAURON Arena Kraków Wieczysta; Centrum Kongresowe ICE przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha; Osiedle Jagiellońskie w stronę Ronda Hipokratesa; Rondo Matecznego.

Tym razem zmiana ekspozycji na dwóch wybranych wiatach miała zwrócić uwagę mieszkańców na wyjątkową wystawę: Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystrój przystanków został zaaranżowany fragmentami dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Każda z wiat wyposażona została w WiFi. Po zainicjowaniu połączenia internetowego pojawia się landing page Przystanek Wyspiański, z której można pobrać m.in. dedykowane wystawie materiały.

"Ogromnie cieszy nas fakt, że możemy wspierać tak wspaniały projekt. Jest to naprawdę interesująca inicjatywa, która promuje nasze Miasto i niesie wiedzę o sztuce oraz artystach Krakowa w sposób nowoczesny i niebanalny. Mamy nadzieję, że spodoba się ona mieszkańcom, a przy okazji umili oczekiwanie wszystkim pasażerom korzystającym z multimedialnych przystanków" - powiedział Andrzej Mikołajewski, Dyrektor Naczelny w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Z uwagi na 110 rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego takie wyjątkowe przystanki pojawiły się również w: Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Warszawie oraz Wrocławiu.

opr.s/

źródło: Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl