Rozmaitości
Poniedziałek, 2 kwietnia 2018 12:20

Przystanek Historia IPN w Krakowie

Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie zaprasza w środę, 4 kwietnia 2018 r. o godz. 18 na spotkanie pt. „Armia Wyzwolenia – antykomunistyczna działalność młodzieży szkół średnich w Krakowie w latach 1967-1970”.
Zapraszam Państwa na „Przystanek Historia” IPN w Krakowie. Temat spotkania brzmi: „Armia Wyzwolenia – antykomunistyczna działalność młodzieży szkół średnich w Krakowie w latach 1967-1970”. Gośćmi Marii Koniecznej z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie będą: Jan Jarosz, Józef Kisielowski, Krzysztof Krasiński, Jacek Pyś i Marek Pyś – na przełomie lat 60. i 70. XX wieku członkowie organizacji Armia Wyzwolenia.
Działająca w Krakowie w latach 1967-1970 Armia Wyzwolenia była jedną z grup młodzieży sprzeciwiającej się reżimowi komunistycznemu. Mimo wielu metod operacyjnych funkcjonariuszom SB długo nie udawało się dotrzeć do tej organizacji. W swoich ulotkach Armia Wyzwolenia wyrażała sprzeciw m.in. wobec zbrojnego zdławienia Praskiej Wiosny w roku 1968 lub wzywała do bojkotu komunistycznych „wyborów”. Niezwykle obszerna dokumentacja archiwalna – kilkadziesiąt tomów akt – pokazuje, jak ważne w tamtych latach, nie tylko dla walczących o wolność, były wszelkie wyrazy niezadowolenia społecznego.

Janusz Ślęzak, p.o. asystent prasowy Oddziału IPN w Krakowie
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl