Golemo
Rozmaitości
Piątek, 30 września 2016 12:26

Przygotowania do nowego sezonu teatralnego

KRAKÓW. W Narodowym Starym Teatrze odbyła się konferencja prasowa inaugurująca sezon teatralny 2016/2017.
O planach repertuarowych Narodowego Starego Teatru, Muzeum Interaktywnym / Centrum Eodbyła dukacji Kulturalnej (MICET) i nowych projektach opowiadali Jan Klata - dyrektor, Anna Litak - kurator MICET, Anna Lewanowicz - pełnomocnik dyrektora ds. organizacyjnych i współpracy międzynarodowego, Adam Mazur - kurator projektu „Fotografia na afiszu” oraz Szymon Adamczak - dramaturg.

"To jeszcze nie koniec" - tak brzmi hasło nowego sezonu w Starym Teatrze w Krakowie. W planach sceny narodowej na najbliższy rok jest dziewięć premier, badanie publiczności, projekty w nowo otwartym centrum edukacji MICET, a także wyjazdy zagraniczne.

Hasło "To jeszcze nie koniec" jest kontynuacją hasła z poprzedniego sezonu - "Nie lękajcie się", które nawiązywało do słów Jana Pawła II. - To konsekwentne rozwinięcie myśli o tym, żebyśmy się jakoś spróbowali odnaleźć w momencie, kiedy tak wielu mamy proroków zagłady, końca sztuki, końca społeczeństwa, końca dialogu, itd. - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Starego Teatru Jan Klata.

Dramaturg Szymon Adamczak, który opowiadał o premierach sezonu 2016/2017, podkreślił, że w najbliższych miesiącach teatr zamierza rozmawiać z widownią, prezentując z jednej strony współczesną klasykę polską, a drugiej strony - prapremiery i nowe teksty teatralne.

W nowym sezonie na deskach teatru widzowie obejrzą dziewięć premier. Pierwsza z nich odbędzie się 19 listopada. Będzie to wyreżyserowana przez Krzysztofa Garbaczewskiego adaptacja powieści Witolda Gombrowicza "Kosmos". Po premierze teatr ogłosi nazwiska najlepszych aktorów minionego sezonu.

Kolejna premiera - "Głód" - odbędzie się 17 grudnia, powstała na podstawie głośnego reportażu argentyńskiego dziennikarza i pisarza Martina Caparrósa. - To właściwie pozycja totalna. To kompleksowa książka, pełna zwątpienia, o sytuacji głodu na świecie; to świadectwo wieloletnich podróży, rozmów autora. Spektakl jest eksperymentem młodych twórców, zaproszonych do Starego Teatru - mówił Adamczak. Za adaptację przedstawienia odpowiada Jan Czapliński, a za reżyserię Aneta Groszyńska.

Korespondować z "Głodem" będzie pierwsza premiera 2017 r. - "Dług" w reż. Jana Klaty. Spektakl powstał na podstawie - jak mówił reżyser - książki, która w Polsce dopiero się ukaże; autorem książki jest amerykański antropolog i aktywista David Graeber. - Z jednej strony mówimy o takim skandalu zła w teoretycznie sytym świecie, a z drugiej strony opowiadamy o (...) długu, z którym każdy z nas się mierzy, pracuje, by go spłacić - mówił Klata.

Wśród przyszłorocznych premier Starego Teatru będą też takie tytuły jak m.in.: "Szewcy" Stanisława Ignacego Witkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Popiół i diament" Jerzego Andrzejewskiego.

Ważnym projektem nadchodzącego sezonu ma być badanie publiczności. Będzie ono miało formę ankiety, która pojawi się na stronie internetowej teatru. Badanie ma być prowadzone też bezpośrednio przed spektaklami - wtedy będzie miało formę "happeningu".

Badanie ma dać odpowiedzi na pytania, kim jest publiczność Starego Teatru, jakie są jej preferencje, co chciałaby oglądać, jak ocenia spektakle.

Badanie przeprowadzi nie firma marketingowa, a zespół z Fundacji Obserwatorium Żywej Kultury - Sieć Badawcza, zgodnie z etyką i standardami badań akademickich.

W sezonie 2015/2016 Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie wystawił 327 spektakli. Frekwencja wyniosła 96 proc. Przedstawienia Teatru obejrzało ok. 70 tys. widzów.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Narodowego Starego Teatru
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl