Kopalnia
Rozmaitości
Środa, 3 października 2018 18:00

Przed nami kolejna edycja Nocy Poezji

Zbliża się 8. edycja Nocy Poezji. Tradycyjnie z 6 na 7 października będzie można wziąć udział w 64 wydarzeniach - o szczegółach organizatorzy opowiedzieli podczas konferencji prasowej.
Już po raz ósmy w Krakowie odbędzie się Noc Poezji, wydarzenie stanowiące jeden z komponentów marki Krakowskie Noce, znakomicie rozpoznawanej zarówno przez krakowian jak i mieszkańców innych miast, niejednokrotnie specjalnie przybywających z tej okazji do naszego miasta.

Noc Poezji to szereg wydarzeń adresowanych do miłośników słowa i poezji w jej różnych formach i wymiarach, od spotkań i pojedynków poetyckich, dyskusji tematycznych, warsztatów słowa, przez eksperymenty poetyckie z wykorzystaniem nowych mediów, po autorskie wydarzenia w przestrzeni miejskiej, spacery śladami mistrzów słowa, literackie gry miejskie, czy mający już swoją tradycję Konkurs na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej. Wiele projektów, zgodnie z przyjętym w 2017 roku Programem Rozwoju Kultury w Krakowie 2030, odbywa się poza ścisłym centrum Krakowa.
Wydarzenia odbywają się w różnych częściach i przestrzeniach, nie tylko starego miasta, czy na Kazimierzu, ale i w dzielnicach odległych od centrum – na Żabińcu, w Czyżynach i Nowej Hucie.

Noc Poezji 2018 to znakomita okazja do poszukiwań literackich, tegorocznej 8. edycji NOCY POEZJI, której motto stanowią słowa zaczerpnięte z wiersza Zbigniewa Herberta, będącego poetyckim listem do wybitnego krakowskiego poety Ryszarda Krynickiego (Do Ryszarda Krynickiego – list), „od snu do snu”… [Z. Herbert, 89 wierszy, Kraków 2003, s. 73].

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Zbigniewa Herberta. W lipcu br. upływa bowiem 20 lat od śmierci tego poety, eseisty i dramaturga, jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich poetów XX wieku. Twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito” był wymieniany jako jeden z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla, a jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.

W 2018 r. obchodzimy także 90. rocznicę urodzin Tadeusza Śliwiaka, poety, tłumacza, aktora, dziennikarza, autora ponad 40 tomów poetyckich i książek dla dzieci, który od 1948 roku związany był z Krakowem. Tu, razem ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą, Kaliną Jędrusik, uczył się aktorstwa. Jako aktor pracował w Teatrze Rapsodycznym, czy w Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie (1953-1960). Najważniejszą była jednak poezja. Z grupą poetów i plastyków utworzył i redagował magazyn literacko-artystyczny „Zebra” (1956-1958). Od 1952 roku był związany z „Życiem Literackim”, na łamach którego od 1967 r. prowadził dział poezji. Był redaktorem naczelnym „Magazynu Kulturalnego" (1975-1984), współzałożycielem i członkiem krakowskiej grupy literackiej Barbarus (1967-1972), członkiem Konfraterni Poetów oraz Związku Literatów Polskich. Współpracował z Grupą Poetów i Malarzy Łazienki (od 1977 r.) oraz Piwnicą pod Baranami. Jest autorem tekstów wielu polskich piosenek, w tym słynnej piwnicznej pieśni Ta nasza młodość. Napisał wiele utworów i książek dla dzieci. Jako tłumacz dokonywał przekładów z niemieckiego, ukraińskiego i francuskiego. Tłumaczył poetów rosyjskich, w tym teksty Bułata Okudżawy i poezję węgierską.

Poniżej harmonogram ze strony organizatora:

6 października

10-13
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży – Galeria Zdarzeń
ul. Hieronima Wietora 13/15
Śniadanie ze Śliwką według Pana Piórko (dla najmłodszych)
Eksperymentalne śniadanie poetyckie dla najmłodszych połączone z empirycznym poznaniem słowa, barw, smaku i dźwięku, przybliżające twórczość Tadeusza Śliwiaka dla dzieci. Zdarzenie o charakterze intermedialnym, łączące wszystkie dziedziny sztuki (w tym spontaniczne malarstwo i improwizację, teatr), wprowadzające szeroką interakcję z najmłodszym widzem.
Śniadanie poprowadzą: Tadeusz Dylawerski (aktor), Krystyna Hussak Przybyło (reżyserka teatru dzieci i młodzieży) oraz Marta Pietruszka (pedagog ruchu i tańca)
Organizatorzy: Akademia Pana Piórko, Stowarzyszenie Eksit

10.00
Biblioteka Kraków, Filia nr 45 (Czytelnia i Wypożyczalnia Popularnonaukowa)
ul. Teligi 24
„Przyjaciele odchodzą”
Prezentacja archiwalnego nagrania spektaklu Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, w reżyserii Tadeusza Malaka poświęconego pamięci Zbigniewa Herberta. Spotkanie dla seniorów w ramach cyklu „Teatr w bibliotece”
Organizator: Biblioteka Kraków

10.00
Integracyjny Klub Kultury OLSZA, Krakowskie Forum Kultury
ul. Stanisława ze Skalbmierza 7
Krakowskie Baju-Baju. Opowieści o Krakowie w poezji Tadeusza Śliwiaka połączone z zajęciami plastycznymi dla dzieci
Organizator: Krakowskie Forum Kultury

10.00-12.00
os. Żabiniec, teren Ogrodu Osiedlowego przy ulicy Siemaszki
Poetyckie Śniadanie dla Najmłodszych ze Starszymi
Piknik ze słodkościami i poematami, podczas którego odkryjemy poezję ukrytą wśród bloków Organizator: Stowarzyszenie Zakład Usług Miejskich

11.00-13.00
Klub Kazimierz, Krakowskie Forum Kultury
ul. Krakowska 13
Zakochana żaba
Śniadanie poetyckie dla najmłodszych połączone z wernisażem rysunków wykonanych przez dzieci, inspirowanych wierszami Tadeusza Śliwiaka
Reżyseria i prowadzenie: Violetta Zygmunt
Organizatorzy: Teatr Stygmator i Krakowskie Forum Kultury

11.00
Kocia Kawiarnia „Kociarnia”
ul. Krowoderska 48
Warsztaty dla dzieci wokół „Kotów” Eliota (w przekładzie Stanisława Barańczaka)
Podczas warsztatów najmłodsi będą mieli okazję przyjrzeć się tajemniczemu życiu, tak jak przedstawił je T.S. Eliot w zbiorze „Koty”, przełożonym przez Stanisława Barańczaka. Jakie są ich prawdziwe imiona? Co kryją kocie charakterki? Czy łatwo poczuć się kotem? Dzieci biorące udziałw warsztatach postarają się wynaleźć nowe, znaczące imiona dla tych intrygujących czworonogów. Zajęcia poprowadzi Magdalena Żyłka z „ŻyWej Pracowni”
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: kontakt@miastoliteratury.pl
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

12.00-20.00
ul. Brzozowa 14 (placyk przed Galerią 2 Światy)
Wielka Wymiana Książek
Przez cały dzień można przynosić książki na wymianę i zabierać inne – odnalezione, spotkane, poszukiwane... Na ulicznych pulpitach pojawią się setki książek wszelkich gatunków. To wspaniała okazja do rozmów o książkach
Organizator: Fundacja Sztuka Kaligrafii, Galeria 2 Światy

12.00
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
FILMOWY MARATON POETYCKI: „Ogrody Herberta”
Prezentacja filmów z cyklu „Ogród barbarzyńcy” w reż. Piotra Załuskiego, inspirowanych twórczością Zbigniewa Herberta, wyprodukowanych w latach 1994-2000. Filmy prezentują twórczość poetycką artysty oraz jego podróże. Wstęp na seanse na podstawie bezpłatnych wejściówek. Wejściówki dostępne w Kinie Pod Baranami od 3.10.
Organizator: Biblioteka Kraków

12.00-13.30
UBU Lab
ul. Łojasiewicza 4 (Kampus UJ)
„Cogito”, „Turbo Wieszcz” i inne. Wystawa i wykład
Na komputerach wyświetlone zostaną utwory poetyckie, niektóre wcześniej nie prezentowane publicznie. Prym będzie wiódł Turbo Wieszcz pokazany na najbardziej prymitywnej platformie, czyli ZX Spectrum. W programie znajdzie się także demo „Cogito” autorstwa
. Wydarzenie na styku technologii, nauki i kultury. Towarzyszy mu wykład oraz oprowadzanie Organizator: Korporacja Ha!art

13.00
Biblioteka Kraków, Filia nr 56 (Oddział dla Dzieci i Młodzieży)
os. Zgody 7
„Rodzinna Bajkoteka”
Artystyczne i międzypokoleniowe zajęcia warsztatowe. Uczestnicy podejmą próbę wykonania miniaturowych książek, dla których inspiracją będą fragmenty z cytatami z książki „Bajkoteka” Tadeusza Śliwiaka. Zajęcia poprowadzi dr Dorota Kamisińska z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe pod adresem: filia_56_dzieci@biblioteka.krakow.pl
Organizator: Biblioteka Kraków

13.30-15.00
UBU Lab
ul. Łojasiewicza 4 (Kampus UJ)
Prezentacja: Robbo. Solucja
Prezentacja generatora tekstowego „Robbo. Solucja” Piotra Mareckiego i Wojciecha “Bociana” Bociańskiego (56 min.). Do powstania utworu literackiego użyto komputera retro Atari 65 xe, który przestał być produkowany w połowie lat 90. XX w. Utwór przybrał także formę książkową, zaprojektowaną przez Piotra Krolla Mietniowskiego i Krzysztofa Kaza Ziembika. Idea autorów to komentarz do zjawiska killer apps, czyli przyspieszenia w rozwoju technologii, powodującego szybkie wyparcie wielu urządzeń. Wydarzeniu towarzyszy wykład autorów
Organizator: Korporacja Ha!art
Marcina Lewandowskiego, Arka Matlosza, Sławka Śledzia, AIDS – 1999, zrealizowane na Atari
Grzegorza Kwiatka, XE/XL

13.30-16.00
Teren zielony na os. II Pułku Lotniczego
Popołudnie z nienudną poezją dla młodych i starszych – Poetycka Osiedlowa Gra Miejska i Piknik Poetycki
Poezja nie może być nudna – zwłaszcza pod postacią gry miejskiej. Do wspólnej zabawy i wyzwań zapraszamy na Czyżyny, a po jej zakończeniu czeka na nas relaksacyjny piknik!
Organizator: Stowarzyszenie Zakład Usług Miejskich

14.00
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
FILMOWY MARATON POETYCKI: „Ogrody Herberta”
Zobacz opis: godz. 12.00
Wejściówki dostępne w Kinie Pod Baranami od 3.10. Organizator: Biblioteka Kraków

14.00
Klub Pod Jaszczurami
Rynek Główny 8
Spotkanie z Agnieszką Wiktorowską-Chmielewską wokół premierowego tomu poetyckiego „Krąg ochronny”
Prowadzenie: Bronisław Maj
Organizatorzy: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz Biblioteka Kraków

15.00
Klub Pod Jaszczurami
Rynek Główny 8
Prowadzenie: Bronisław Maj
Organizatorzy: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz Biblioteka Kraków
15.00-18.00
Uczestnicy pokonują wyznaczony szlak z opiekunami, którzy pełnią role przewodników i zapoznają grupę ze wspólną historią dramaturga i aktorki. W każdym punkcie czeka zagadka, której rozwiązanie umożliwi przejście do kolejnego miejsca. Dodatkowo uczestnicy będą mogli wziąć udział w wykładzie oraz oprowadzaniu z kuratorem po Salonie Heleny Modrzejewskiej
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja mailowa: info@modjeskafoundation.org – w tytule maila proszę wpisać NOC POEZJI REZERWACJA, w treści liczbę osób
Organizator: Fundacja dla Modrzejewskiej

15.00
Biblioteka Kraków, Filia nr 21
ul. Królewska 59
„Zainspirowani”
Warsztaty plastyczne, integrujące pokolenia, adresowane do dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów.
W czasie zajęć będzie można przygotować bawełnianą torbę z autorską grafiką i/lub cytatem z utworu Zbigniewa Herberta, Stanisława Wyspiańskiego, czy Tadeusza Śliwiaka. Będzie można również skorzystać z gotowych wzorów. Wykonane przedmioty uczestnicy zabiorą ze sobą do domu. Organizator: Biblioteka Kraków
Spotkanie z Klaudią Chudowolską i Bartłomiejem Zdunkiem, autorami wyróżnionymi w 5. edycji Konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. A. Świrszczyńskiej (2018)
Salon Heleny Modrzejewskiej
ul. Sienna 5 (miejsce zbiórki)
„Widziałem ją za kulis stojący osłoną...” Modrzejewska i Wyspiański Spacer prowadzony w językach angielskim i polskim

15.00-17.00
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (miejsce zbiórki)
ul. Straszewskiego 21-22
„To miasto jest nawykiem serca”. Szlakiem Tadeusza Śliwiaka po Krakowie. Spacer literacki
W 90. rocznicę urodzin poety, tłumacza, aktora i dziennikarza, od 1948 roku związanego z Krakowem, uczestnicy odwiedzą miejsca związane z Jego życiem i twórczością. Podczas spaceru odczytane zostaną wybrane utwory poety oraz fragmenty wspomnień. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia pod adresem: jaroslaw.sokol@biblioteka.krakow.pl
Organizator: Biblioteka Kraków

15.00
Klub Aneks, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
os. Łuczanowice, ul. A. Mycielskiego 11
Gala Konkursu recytatorskiego z cyklu „Mój świat” poświęconego poezji Tadeusza Śliwiaka
Kolejna edycja corocznego konkursu recytatorskiego dla dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli. Przesłuchania konkursowe odbędą się 3.10. (grupa przedszkolna) i 4.10. (grupa szkolna). Podczas uroczystej gali zostaną wręczone laureatom dyplomy i nagrody

16.00
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
FILMOWY MARATON POETYCKI: „Poeci Krakowa”
Prezentacja filmów dokumentalnych poświęconych krakowskim poetom: Leszkowi A. Moczulskiemu, Józefowi Baranowi i Leszkowi Elektorowiczowi, powstałych w koprodukcji Biblioteki Kraków z TVP Kraków. Wstęp na seanse na podstawie bezpłatnych wejściówek.
Wejściówki dostępne w Kinie „Pod Baranami” od 3.10.
Organizator: Biblioteka Kraków

16.00-18.00
Arteteka, Wojewódzka Biblioteka Publiczna
ul. Rajska 12
Warsztaty: LIPOGRAM czyli czego tutaj nie ma?
Organizator: Korporacja Ha!art

16.00-18.00
ul. Brzozowa 14 (przed Galerią 2 Światy)
Obrazy i Słowa Tadeusza Śliwiaka
Calligraffiti z Wierszem, Selfie z Wierszem
Uliczny pokaz Calligraffiti, wiersze Tadeusza Śliwiaka piszą młodzi kaligrafowie: Zuzanna Chróścik i Krzysztof Wożniak.
Zapraszamy do wspólnego pisania pędzlem (na specjalnej ściance) najpiękniejszych wierszy Tadeusza Śliwiaka. Zapraszamy uczestników i przechodniów do zrobienia „selfie z wierszem” i opublikowania na facebooku i instagramie. Wiersze zapomnianego, wspaniałego Poety popłyną w świat Organizatorzy: Fundacja Sztuka Kaligrafii oraz Galeria 2 Światy

16.00-18.00
Klub Kultury Wola Duchacka, Centrum Kultury Podgórza
ul. Malborska 98
Śliwiak lirycznie... (Spektakl poetycko-muzyczny i warsztaty poetyckie)
Spektakl poetycko-muzyczny i prezentacja nowych wierszy warsztatowych inspirowanych liryką Tadeusza Śliwiaka w wykonaniu Jakuba Kosiniaka i Przemysława Wróblewskiego oraz autorskiej interpretacji
Prowadzenie: Beata Anna Symołon
Forma lipogramu (tekst napisany przy użyciu słów, w których nie występuje określona litera) choć nieść może istotne przesłanie, sprzyja literackiej zabawie. Obok części teoretycznej, podczas spotkania uczestnicy ustalą własne zasady i przystąpią do samodzielnego pisania tekstów (indywidualnie lub w małych grupach)

Scenografia: Ewa Kalinowska-Maćków
Organizatorzy: Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej

16.30-19.30
Magazyn Kultury – Restauracja Kolanko No 6
ul. Józefa 17
Warsztaty slamowe w Magazynie Kultury
Warsztaty dla adeptów sztuki slamerskiej poprowadzi Rudka Zydel, zwyciężczyni m.in. Pierwszych Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego 2017 oraz finalistka Europejskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego w Brukseli 2017. W 2018 r. ukazała się jej pierwsza płyta slamowa pt. „Łoskot”
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy poprzez formularz Google w wydarzeniu na profilu portalu Facebook Slam w Magazynie Kultury
Organizator: Fundacja Magazyn Kultury

16.30
De Revolutionibus. Books&Cafe
ul. Bracka 14
Nagroda Literacka Gdyni – spotkanie z Dominikiem Bielickim laureatem w kategorii poezja
Prowadzenie: Zuzanna Sala
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

17.00
Sala Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich (Magistrat)
plac Wszystkich Świętych 3-4
Spotkanie Poetów: „OD SNU DO SNU”...
Zbigniew HERBERT – w 20. rocznicę śmierci Poety
Wiersze Zbigniewa Herberta oraz własne czytają: Klaudia Chudowolska, Barbara Gruszka-Zych, Małgorzata Lebda, Jadwiga Malina, Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska, Józef Baran, Jakub Kornhauser, Ryszard Krynicki, Krzysztof Lisowski, Jan Polkowski, Bartłomiej Zdunek
Prowadzenie: Bronisław Maj
Organizatorzy: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz Biblioteka Kraków

17.00
Klub Jędruś, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
os. Centrum A 6a
Nowohucka Noc Poezji z językiem migowym
Czy poezję można pokazać? Poezja migana różni się od znanej osobom posługującym się językiem werbalnym, istnieje również kilka jej rodzajów np. poezja kształtu czy poezja ABC. Prezentacja utworów poetyckich przygotowanych przez uczestników spotkania oraz warsztaty z podstaw tworzenia poezji miganej. Całe wydarzenie tłumaczone będzie na polski język migowy (PJM) Organizator: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta

17.00-18.30
os. Żabiniec, teren pod pawilonem przy ulicy Siemaszki 31 (obok lokalu Programu Aktywności Lokalnej „Sami dla Siebie”)
Podwieczorek z Dźwiękami Poetyckimi dla Młodszych, Starszych i Najstarszych
Organizator: Stowarzyszenie Zakład Usług Miejskich

17.30
De Revolutionibus Books&Cafe
ul. Bracka 14
KONTENTOWA NOC POEZJI Premiera #KONTENT STYKI
Spotkanie wokół 6 numeru Kwartalnika Literackiego KONTENT będzie się składać z dwóch części: krótkiej prezentacji numeru i jego zawartości oraz z części pt. STYKI, w czasie której publiczność będzie miała okazję przysłuchać się kilku krótkim rozmowom poetów z krytykami. W pary zostaną połączeni autorzy zestawów poetyckich opublikowanych w #6 KONTENCIE z krytykami, którzy podjęli się napisania komentarzy krytycznych do ich utworów. Dla publiczności STYKI będą okazją do spotkania z najnowszą poezją, której nie znajdą na półkach księgarń, a także do zderzenia swoich pomysłów czy intuicji interpretacyjnych z wypowiedziami krytyków
Organizator: Fundację KONTENT oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe

17.30
Cytat Cafe
ul. Miodowa 21
Krakowska Noc Poezji w Szuflandii
Prezentacja wierszy inspirowanych tematem przewodnim tegorocznej Nocy: „od snu do snu" oraz promocja zbioru poezji „Almanach Wierszy Krakowskich”
Organizator: Małgorzata Michalska.art

18.00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, Biblioteka Kraków
ul. Szczepańska 1
„Wieczór z twórczością Herberta”
Wieczór poetycki poświęcony biografii i twórczości Zbigniewa Herberta z udziałem dra Andrzeja Franaszka, autora książki „Herbert. Biografia”, dra hab. Rafała Żebrowskiego (siostrzeniec Z. Herberta), autora książki „Kamień, na którym mnie urodzono” oraz dra Józefa Ruszara, autora książki „Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta”. Goście opowiedzą o życiu i twórczości poety. Podczas spotkania zostaną odczytane fragmenty utworów Herberta w aktorskiej interpretacji Prowadzenie: dr Stanisław Dziedzic
Organizator: Biblioteka Kraków

18.00
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
ul. Senacka 3
„O noc dobra, o noc dobroczynna” na motywach utworów Stanisława Wyspiańskiego
Wędrówka po przestrzeniach, w których niegdyś mieścił się klasztor, a potem więzienie św. Michała: niekończące się korytarze, cele, magazyny i wnętrza, których pierwotne przeznaczenie trudno odgadnąć. Widzowie, jak w labiryncie, będą podążać za wyobraźnią Wyspiańskiego. Podstawą wydarzenia jest szkic nigdy nie ukończonego dramatu S. Wyspiańskiego (1904) pt. "Rudera". Tytułowa rudera nawiązuje do Wawelu, potraktowanego przez autora niezwykle ironicznie. Prezentacjom towarzyszyć będzie muzyka na żywo
Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys
Wykonawcy: Agnieszka Dziedzic, Ewa Breguła, Anna Lenczewska, Jan Mancewicz (aktorzy) oraz Alicja Margolin i Michał Braszak (muzycy). Plastyka: Katarzyna Fijał. Muzyka: Michał Braszak Organizator: Stowarzyszenie Teatr Mumerus

18.00
LOKATOR kawa&książki
ul. Mostowa 1
Spotkanie ze stypendystką ICORN – Kholoud Charaf
Prowadzący: Grzegorz Jankowicz
Kholoud Charaf – syryjska poetka i krytyczka sztuki, która w swej twórczości opisuje doświadczenie wojny i towarzyszącego mu uczucia absolutnego zniewolenia i przytłaczającej bezsilności. Od marca 2018 roku przebywa w Krakowie na stypendium w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców ICORN
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

18.00
Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteka Kraków
ul. Orla 171
Astronomiczny wieczór z poezją Śliwiaka
Uczestnicy wysłuchają gawęd jednego z organizatorów spotkań pod Smoczą Jamą pt. „Astronomia pod Wawelem”, będą obserwować niebo oraz zwiedzać Obserwatorium. Aktor zaprosi najmłodszych
do udziału w podniebnej podróży, a dorośli wysłuchają fragmentów poematu Tadeusza Śliwiaka o Mikołaju Koperniku. Upamiętnienie 545. rocznicy urodzin M. Kopernika. Wydarzenie adresowane do rodzin. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe pod adresem: metodyczny@biblioteka.krakow.pl
Organizator: Biblioteka Kraków

18.00
Wiśnie rozkwitłe pośród zimy – spotkanie z Nipponem
Prezentacja wybranych wierszy japońskich poetów, którymi zachwycił się Tadeusz Śliwiak. Wizualizacje wierszy w wykonaniu Teatru Otwartego TO (teatr cieni) połączone z muzyką elektroakustyczną (Blanka Dembosz) i pokazem parzenia herbaty (Murat Kornaev).
Prowadzenie: Marta Półtorak
Organizator: Krakowskie Forum Kultury

18.00-20.00
Galeria 2 Światy
ul. Brzozowa 14
Obrazy i Słowa Stanisława Wyspiańskiego
Wyspiański jako Poeta, designer i edytor
Zapraszamy do wykonania papierowej, ręcznie szytej teczki/albumu, zdobionej literniczymi ornamentami w stylu Wyspiańskiego (wzornik) i kaligraficznie napisanymi fragmentami tekstów Wyspiańskiego
Warsztaty przewidziane dla 20 osób, po wcześniejszym zgłoszeniu: biuro@szkolakaligrafii.pl Organizatorzy: Fundacja Sztuka Kaligrafii oraz Galeria 2 Światy

18.00
Scena na Małym Rynku
„Edigna. Córka Anny Kijowskiej i Henryka I. Początek służby” (spektakl plenerowy)
Spektakl w języku ukraińskim z polskimi napisami, prezentowany w ramach Dni Kijowa w Krakowie W rolach głównych ukraińskie aktorki: Irma Vitovska-Vantza i Anastasiya Blazhchuk
Organizatorzy: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz Krakowskie Forum Kultury

18.30-20.00
Cafe Szafe
ul. Felicjanek 10
Piotr Marecki, Cenzobot. Premiera
Andrzej Głowacki, Słowniczek surrealny. Premiera
Zaprezentowane zostaną dwa projekty. Cenzobot, to bot zrealizowany na platformie Twitter. Program tweetuje fragmenty tekstów z prawdziwych recenzji cenzorskich. Gatunek: Bot Twittera. Słowa klucze: Twitter, platforma kapitalizmu, cenzura, uncreative writing. https://twitter.com/cenzobot Słowniczek surrealny to gra literacka, aplikacja zachęcająca użytkownika do odwołania się do własnych doświadczeń w definiowaniu wywołanych haseł. Wygrywa ten uczestnik, który ma bardziej nieograniczoną wyobraźnię. To rodzaj swoistego karaoke, slamu, angażującego publiczność i gracza. Świat realny (rzucanie kostką) i cyfrowy (rzeczywistość aplikacji) współgrają ze sobą i wchodzą w interakcję
Organizator: Korporacja Ha!art

19.00
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
ul. Kanonicza 7
Vladas Braziūnas i Agnieszka Rembiałkowska spotkanie wokół książki „Stół góra ołtarna”
Spotkanie z litewskim poetą i eseistą przy okazji wydania Jego pierwszego tomu poetyckiego w języku polskim.
Prowadzenie: Michał Zabłocki
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe
Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2

19.00
Klub Alchemia
ul. Estery 5
Czytanie poezji T.S. Eliota – w 130. rocznicę urodzin
Utwory T.S. Eliota, autora m.in. „Ziemi jałowej” i „Prufrocka”, jednego z najbardziej znanych poetów XX w., przeczytają: Małgorzata Lebda, Joanna Oparek i Paweł Harlender. Słowo wstępne wygłosi Magda Heydel, znawczyni literatury angielskiej
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

19.00
Piwnica Pod Baranami
Rynek Główny 27
Uwierzyłem w człowieka. Śliwiakowi – Piwnica Pod Baranami (koncert)
Organizatorzy: Krakowskie Forum Kultury – Ośrodek Dokumentacji i Inicjatyw Artystycznych Piwnica Pod Baranami oraz Stowarzyszenie Artystów i Sympatyków Piwnicy Pod Baranami

19.00
Sala Teatralna, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
HERBERTIADA – rytmy zmysłów, rytmy intelektu
Multimedialne widowisko z wykorzystaniem dźwięku, obrazu, słowa i ruchu, którego współtwórcami są tancerze, muzycy i aktorzy formacji WATAHA DRUMS oraz czytelnicy poezji Herberta – dzięki multimediom będą oni kształtować przestrzeń performatywną dla widowiska. Bohaterem i przewodnikiem będzie rytm a wiersze - linią dramaturgiczną.
Rezerwacje: zapisy@dworek.eu (hasło: Herbertiada) Organizator: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

19.00
Klub Karino, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta
os. Chałupki, ul. Truskawkowa 4
Na rubieżach jawy i snu – Wielki poetycki koncert
Wydarzenie łączące poezję czytaną, recytowaną i śpiewaną. Rozpocznie się poetyckim korowodem idącym przez osiedle Chałupki na faktycznych rubieżach Nowej Huty. Podczas koncertu wybrane teksty poetyckie czytać będą przedstawiciele siedmiu klubów Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, zaś o oprawę muzyczną zadbają Przemysław Wróblewski, Maria Arkusz i Weronika Śliwiak, w których wykonaniu usłyszymy piosenki autorskie oraz oparte na tekstach Wyspiańskiego, Herberta i Śliwiaka
Organizator: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta

19.00-21.00
Scena Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży
ul. Hieronima Wietora 13-15
„Chciałbym opisać...”– Poetycki SLAM dla młodzieży ze szkół średnich i studentów
Zainspirowani słowami Zbigniewa Herberta, będziemy rozmawiać o tym, co chciałby opisać młody, zagubiony w konsumpcyjnym świecie poeta. Czy metafizyka zawarta w twórczości Herberta stanowi wzór do naśladowania, a może wręcz przeciwnie stała się bodźcem dla „nowej estetyki” i polemiki zczęsto niezrozumiałą dla zwyczajnego człowieka głębią? Kwalifikacja młodych poetów po uprzednim zgłoszeniu mailowym: setlak.sckm@gmail.com (zgłoszenie należy zatytułować SLAM- Eksit, a w treści wiadomości wysłać tekst utworu wraz z imieniem, nazwiskiem oraz wiekiem uczestnika). Podczas finału goście wysłuchają około 20 utworów poetyckich młodych adeptów. Laureatów konkursu, zgodnie z regułami SLAM-u, wyłoni wybrane losowo spośród gości wydarzenia jury
Organizator: Stowarzyszenie Eksit (SCKM)

19.30
Kaplica św. Doroty w klasztorze OO. Augustianów
ul. Augustiańska 7
„Zbigniew Herbert” – audycja Jakuba Kosiniaka
Autorska interpretacja, w wykonaniu Jakuba Kosiniaka, fragmentów utworów Z. Herberta na tle współczesnych poecie utworów muzycznych polskich kompozytorów muzyki poważnej.
Organizator: Biblioteka Kraków

19.30
Klub Re
ul. Mikołajska 5
KONTENTOWA NOC POEZJI – Turniej Jednego Wiersza
Pierwsza edycja imprezy, przeprowadzanej w dwóch kategoriach: młodzieżowej i otwartej. W trakcie finału poznamy dwudziestkę finalistów, która przedstawi swoje wiersze na żywo z akompaniamentem muzycznym. Spośród nich jury wybierze troje zwycięzców z każdej kategorii. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda publiczności
Organizator: Fundacja KONTENT oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe

19.30
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie
al. 3 Maja 1
Wyspiański. Taniec dźwiękiem słów
Przedstawienie ukazuje świat wielkiego poety, pełen tańca, muzyki i słowa. Nie zabraknie postaci i symboli z jego dramatów, a także tańców, które zapewne były wykonywane podczas bronowickiego wesela w Rydlówce
Inscenizacja: Romana Agnel
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska Organizator: Balet Dworski Cracovia Danza

20.00
Salon Literacki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
ul. Kanonicza 7
„Ta nasza młodość 2018” Konkurs jednego wiersza
Wieczór dedykowany Tadeuszowi Śliwiakowi, autorowi wiersza „Ta nasza młodość”, który stał się tekstem jednej z najbardziej znanych pieśni Piwnicy pod Baranami.
Za najlepszy wiersz jury (wybrane spośród przybyłej publiczności) przyzna nagrodę w wysokości 1000 złotych!
Organizator: Fundacja Poemat i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków

20.00
Klub Piękny Pies
ul. Bożego Ciała 9
Dzieła (prawie) wszystkie Andrzeja Bursy
Czytać i rozmawiać będą: Dominik Bielicki, Agata Jabłońska, Paulina Pidzik, Dawid Mateusz, Robert Rybicki
Prowadzenie: Miłosz Biedrzycki
Okazją do rozmowy jest wydanie obszernego tomu wierszy Andrzeja Bursy, krakowskiego „poety wyklętego”, w opracowaniu Wojciecha Bonowicza, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Znak Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

20.00
Spółdzielnia Ogniwo
ul. Paulińska 28/LU (I piętro)
Poezja na parkiecie. Koncert Piotra Sobolczyka
Koncert nowoczesnej elektronicznej muzyki tanecznej. Piosenki do tekstów własnych oraz m. in. wierszy Anny Świrszczyńskiej, Williama Blake’a, Paula Verlaine’a, Elisabeth Bishop, Luisa Cernudy, polskiej poezji ludowej, w oryginalnych wersjach językowych i polskim przekładzie
wykona Piotr Sobolczyk. Znakomita propozycja dla obcokrajowców
Organizator: Biblioteka Kraków

20.00
Teatr Loch Camelot
ul. św. Tomasza 17
„Po drugiej stronie luster” - #Herbert i #Śliwiak w Krainie Camelot
Co się kryje w głębi luster? Czy można zobaczyć Herberta w lustrze Śliwiaka? Czy jest możliwe, aby Śliwiak „odbił się” w lustrze Herberta? Spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu artystów Teatru Loch Camelot. W spektaklu wykorzystane zostaną także wiersze poetów krakowskich II poł. XX w. iwspółczesnych. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: teatr@lochcamelot.art.pl
Organizator: Fundacja Loch Camelot

20.00-2.00
ul. Bracka 1
Wiersze na murach: „Ta nasza młodość 2018”
Na ścianie kamienicy zaprezentowane zostaną najlepsze wiersze wyłonione w ogólnopolskim konkursie poetyckim zorganizowanym w portalu Emultipoetry.eu
Organizator: Fundacja Poemat

21.00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1
„Bajki Herberta”
Podczas spotkania widzowie poznają bajki Zbigniewa Herberta – utwory przeznaczone dla dorosłych, będące zapisem wędrówki w głąb własnej wyobraźni i wrażliwości, często niepokojące, odnoszące się do sytuacji politycznej w kraju. Będą one także przyczynkiem do poznania historii dzieciństwa Herberta i jego lektur. Interpretacja utworów Zbigniewa Herberta: Ewa Kaim. Scenariusz i prowadzenie: Agnieszka Bubka-Sagan Organizator: Biblioteka Kraków

21.00-24.00
Magazyn Kultury – Restauracja Kolanko No 6
ul. Józefa 17
Slam poetycki w Magazynie Kultury
Wstęp wolny. Zapisy (dot. osób, które chcą wystąpić przed publicznością) poprzez wiadomość na profilu portalu Facebook Slam w Magazynie Kultury oraz tuż przed slamem od godziny 20.30. Organizator: Fundacja Magazyn Kultury

21.00-23.00
Galeria 2 Światy
ul. Brzozowa 14
Obrazy i Słowa Zbigniewa Herberta
Nocny spacer po Sienie ze Zbigniewem Herbertem. Fragmenty kultowego zbioru esejów „Barbarzyńca w ogrodzie” przeczyta krakowska aktorka Alina Kamińska. Śladami Herberta, będzie oprowadzała Agnieszka Wozowicz, historyk sztuki, mistrzyni opowieści i doświadczona przewodniczka. Herbertowski tekst i obrazy mistrzów, włoska kawa i migdałowe cantuccini – sztuka w zasięgu ręki!
Organizatorzy: Fundacja Sztuka Kaligrafii oraz Galeria 2 Światy

21.30
Galeria Pauza
ul. Stolarska 5/3
„Stacja Rovigo.... od snu do snu”
Zstępujące anioły. Rosnące skrzydła. Końcowa stacja. Poezja Zbigniewa Herberta.
Czytanie performatywne. Uwaga! Początek wydarzenia – klatka schodowa Klubu Pauza
Występują: Michał Braszak, Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Maciej Namysło, Barbara Szałapak Muzyka: Michał Braszak
Oprawa scenograficzna: Joanna Jaśko Sroka
Organizator: Biblioteka Kraków we współpracy z Fundacją „Pauza”

22.30
Teatr Barakah
ul. Paulińska 28
Chochla literacka "Sny Pana Cogito"
„Literackie jam session” poświęcone twórczości Z. Herberta oraz motywom snu i nocy w literaturze. Poza wyborem klasycznych utworów każdy uczestnik spotkania – w ramach formuły „open microphone” – może zaprezentować swoją autorską twórczość. Specjalne wydanie Chochli Literackiej przygotowali: Amadou Guindo, Grzegorz Like, Dawid Barański, Tomasz Kolowca oraz Łukasz Jakubowski
Organizator: Fundacja Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru BARAKAH

23.00
Teatr Nowy Proxima
ul. Krakowska 41
Ożywianie snu
Performatywny spektakl poetycki inspirowany wierszami Herberta "Struna światła" i koncert Teatr Nowy zamieni się w osobliwą galerię przestrzennych instalacji Łukasza Błażejewskiego (pseudonim artystyczny Prince Negatif) – scenografa teatralnego, performera i malarza. Częścią instalacji będą martwe posągi tworzone przez żywych artystów różnego pokolenia. Zadaniem artystów będzie nietypowa prezentacja kilkunastu wierszy Zbigniewa Herberta w rytmie muzyki tworzonej na żywo przez zespół Koakofonikt. Hipnotyzująca muzyka i poezja wprowadzą widza w nietypowy nastrój świata snu i jawy. Wizualne interpretacje zawarte w małych scenkach, powtarzalnych sekwencjach, przestrzennych obrazach, uruchomią wyobraźnię odbiorców. Zachęcamy uczestników do przyjścia na spektakl ze śpiworami, aby mogli oddać się kontemplacji muzyki i szeptanej poezji Organizator: Teatr Nowy Proxima

23.00-1.00
Galeria 2 Światy
ul. Brzozowa 14
Nocne Pisanie Wierszy – Trzej Poeci „od snu do snu”...
Kaligraficznie, przy pomocy specjalnych piór, wzorników i nauczycieli kaligrafii, uczestnicy będą przepisywać wiersze Trzech Poetów – Wyspiańskiego, Śliwiaka, Herberta. Spotkanie zakończy się wykonaniem najsłynniejszych piosenek Tadeusza Śliwiaka
Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Sztuka Kaligrafii, Galeria 2 Światy

6 października

Gra miejska śladami krakowskiej awangardy
Prowadzenie: Marta Świetlik, animatorka kultury, kuratorka i doktorantka Wydziału Polonistyki UJ Zapisy: spacery@miastoliteratury.pl (godzina rozpoczęcia zostanie podana uczestnikom drogą mailową)
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

7 października

10.00-14.00
Wielka Wymiana Książek
ul. Brzozowa 14, plac przed Galerią 2 Światy Zobacz opis: 6.10. godz. 12.00-20.00.

12.00
Duża Scena Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie
plac św. Ducha 1
WESELISKO. Krakowski Salon Poezji w ramach NOCY POEZJI 2018
Performatywne czytanie scenariusza widowiska plenerowego, którego inscenizacja odbyła się podczas Nocy Poezji 2017 w Rynku Podgórskim. Stworzony w Weselisku wielobarwny "Polaków portret własny" jest próbą krytycznego, ale pełnego „gorzkiej miłości” (jak u Wyspiańskiego) pokazania dzisiejszego stanu naszej zbiorowej tożsamości, kompleksów, marzeń, dążeń, konfliktów, postaw, emocji. Tekst, na motywach „Wesela” S. Wyspiańskiego, ułożył Bronisław Maj, wykorzystując fragmenty dzieł innych wybitnych polskich autorów. Wystąpią znani aktorzy scen krakowskich, m.in. Anna Dymna, Dorota Segda, Beata Schimscheiner, Krzysztof Orzechowski, Tomasz Schimscheiner, Franciszek Muła i Edward Linde-Lubaszenko
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie od 3.10. Organizator: Teatr KTO
Akcent Nocy Poezji podczas II edycji Targów Seniora

5 października 2018

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków
ul. Galicyjska 9

14.00 (strefa miejska)
Warsztaty teatralne dla seniorów poprowadzi Dana Bień (Teatr Nowy Proxima)

16.30-17.00 (Duża Scena)
Piosenki ze spektaklu Teatru Nowego Proxima „Wysocki. Powrót do ZSRR” w reż. Piotra Siekluckiego
Teatr Nowy od 8 lat realizuje program 60 + Nowy Wiek Kultury skierowany do osób starszych, którego celem jest aktywizacja oraz rozwijanie kreatywności osób starszych


Szczegółowy program znajduje się na stronie: www.krakowskienoce.pl.
TdP
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl