Rozmaitości
Wtorek, 21 czerwca 2016 10:27

Protest przeciw Parkowi Kulturowemu na Krupówkach (zdjęcia)

W Urzędzie Miasta Zakopane odbyło się spotkanie z właścicielami stoisk regionalnych w dolnej części Krupówek, którzy przyszli zaprotestować przeciwko zapisom uchwały o Parku Kulturowym, które wchodzą w życie od 1 lipca. W ubiegły piątek Straż Miejska wręczyła im wezwania nakazujące usunięcie całego asortymentu prezentowanego na zewnątrz stoisk.
Właściciele stoisk w Góralskich Sukiennicach czują się oszukani. Twierdzą, że przedstawiane im wcześniej zapisy Parku Kulturowego nakazywały wprawdzie usunięcie zbędnych reklam i wprowadzały zakaz sprzedawania towaru umieszczonego na przykład na ulicy przed straganami, nie było jednak mowy o całkowitym zakazie wystawiania towaru na zewnątrz.

- Nasze stoiska mają powierzchnię półtora na 2 metry kwadratowe. W środku znajduje się magazyn, przechowywane są dokumenty i trochę miejsca, żeby sprzedający mógł na chwilę usiąść. Teraz każe nam się wstawić ladę i zapraszać do środka kupujących. I dodatkowo schować cały towar, który do tej pory był na zewnątrz. To niemożliwe! - mówi jedna z osób protestujących.

Kupcy przygotowali pismo, w którym proszą o zmianę zapisów i umożliwienie im handel w obrębie swoich stoisk zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, które chcieli wręczyć przewodniczącemu Rady Miasta Zakopane Grzegorzowi Jóźkiewiczowi. Ten nie znalazł dla nich czasu, tłumacząc się dużą ilością korespondencji, która musi przeczytać.

Protestujących przyjęła wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gasienica. Tłumaczyła, że zapisy Parku Kulturowego przygotowywane były w zeszłym roku i wtedy handlujący mieli czas na zgłaszanie uwag. Teraz, na dwa tygodnie przed wejściem w życie uchwały, jest już za późno na wprowadzanie zmian.

Po długiej dyskusji protestujący uzyskali od burmistrzów zapewnienie, że ci przyjrzą się sytuacji handlarzy i zastanowią się nad możliwością uzyskania jakiegoś kompromisu.

pk/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl